Srbija potpisala sporazume o socijalnom osiguranju s 29 država
Naša država ima sporazume o socijalnom osiguranju s 29 država i njima su uređena prava priznavanja radnog staža, zdravstvenog osiguranja, isplate penzija i drugih davanja.
Trenutno su potpisani s Austrijom, Belgijom, BiH, Bugarskom, Velikom Britanijom, Danskom, Egiptom, Italijom, Kanadom, Kiprom, Libijom, Luksemburgom, Mađarskom, Makedonijom, Nemačkom, Norveškom, Panamom, Poljskom, Rumunijom, Slovačkom, Slovenijom, Turskom, Francuskom, Holandijom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Češkom, Švajcarskom i Švedskom.
Zavod za socijalno osiguranje Republike Srbije vodi pregovore o socijalnom osiguranju, pravu iz socijalnog osiguranja, pravima, propisima iz zdravstvenog i penzijskog osiguranja, nezaposlenosti, zdravstvene zaštite. U programu Zavoda za socijalno osiguranje za ovu godinu navedeno je da će u martu biti organizovani razgovori organa za vezu Srbije i Francuske u oblasti penzijskog osiguranja. Biće razmatrana pitanja i problemi u vezi s primenom Konvencije o socijalnom osiguranju u oblasti penzijskog osiguranja. Istog meseca planirani su i razgovori organa za vezu Srbije i Rusije u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, povreda na radu i profesionalnih bolesti, kao i naknade troškova sahrane. Za april je planiran seminar posveće Pregovaračkoj grupi „Kretanje radnika”, koji će u Beogradu organizovati Kancelarija atašea za socijalna pitanja ambasade Austrije i Zavoda za socijalno osiguranje.
U maju će biti razgovori organa za vezu Srbije i Nemačke u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, kao i seminar posvećen pitanjima penzijskog osiguranja, u kojem će učestovati Zavod za penzijsko osiguranje Austrije, kao i predstavnici Nemačke, Slovačke i Mađarske.
Za jun su planirana tri sastanka. Organi za vezu Srbije i Grčke radiće na utvrđivanju dvojezičnih obrazaca za primenu novog Sporazuma o socijalnoj sigurnosti u oblasti penzijskih prava, zatim će se razgovarati o primeni Sporazuma o socijalnom osiguranju u oblasti PIO između Srbije i Crne Gore, a planiran je i 10. susret nosilaca penzijskog i invalidskog osiguranja država s prostora bivše SFRJ: Slovenija, Hrvatska, Makedonija, BiH, Crna Gora i Srbija. Posle letnje pauze, u septembru, održaće se 11. evropski kolokvijum u oblasti penzijskog osiguranja u Berlinu, zatim razgovori Srbije i Italije o problemima u primeni Sporazuma u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, osiguranja za slučaj nezaposlenosti, kao i izmene dvojezičnih obrazaca za primenu sporazuma i zaključivanje Dogovora o elektronskoj razmeni podataka. Isto meseca održaće se i penzijski sporazum u organizaciji Penzijskog fonda Mađarske i Međunarodnog udruženja socijalne sigurnosti.
I za oktobar u planu Zavoda za socijalno osiguranje Srbije su tri međunarodna razgovora. Prvi je evaluacija Međunarodnih savetodavnih dana s Hrvatskom, na kojoj će biti razmatrani dosadašnji rezultati i dogovor o budućim aktivnostima, zatim isti razgovori s Austrijom i na kraju razmatranje pitanja u problema u primeni Sporazuma o socijalnom osiguranju u oblasti zdravstvenog osiguranja između Srbije i Slovenije. Pred kraj ove godine, u novembru, u planu je razmatranje dogovora s Mađarskom, zatim sastanak penzijskih fondova Slovačke, Austrije, Mađarske i Srbije i razgovori a glavnim savezom austrijskih nosilaca socijalnog osiguranja u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja. Na tom sasanku biće razmotrena i pitanja i problemi u primeni Sporazuma o socijalnom osiguranju između Srbije i Austrije i Dogovora o elektronskoj razmeni podataka u oblasti socijalnog osiguranja između dve države.
Naši državljani koji su radni vek, ili njegov deo, proveli u nekoj o država s kojima Srbija nema potpisane sporazume, moraju sami da se obrate najbližim filijalama Fonda PIO, i to prema mestu prebivališta. Zahvet podnet u jednoj državi smatra se zahtevom za penziju u svim zemljama gde osiguranik ima staž.
Ljubinka Malešević