Србија потписала споразуме о социјалном осигурању с 29 држава
Наша држава има споразуме о социјалном осигурању с 29 држава и њима су уређена права признавања радног стажа, здравственог осигурања, исплате пензија и других давања.
Тренутно су потписани с Аустријом, Белгијом, БиХ, Бугарском, Великом Британијом, Данском, Египтом, Италијом, Канадом, Кипром, Либијом, Луксембургом, Мађарском, Македонијом, Немачком, Норвешком, Панамом, Пољском, Румунијом, Словачком, Словенијом, Турском, Француском, Холандијом, Хрватском, Црном Гором, Чешком, Швајцарском и Шведском.
Завод за социјално осигурање Републике Србије води преговоре о социјалном осигурању, праву из социјалног осигурања, правима, прописима из здравственог и пензијског осигурања, незапослености, здравствене заштите. У програму Завода за социјално осигурање за ову годину наведено је да ће у марту бити организовани разговори органа за везу Србије и Француске у области пензијског осигурања. Биће разматрана питања и проблеми у вези с применом Конвенције о социјалном осигурању у области пензијског осигурања. Истог месеца планирани су и разговори органа за везу Србије и Русије у области пензијског и инвалидског осигурања, повреда на раду и професионалних болести, као и накнаде трошкова сахране. За април је планиран семинар посвеће Преговарачкој групи „Кретање радника”, који ће у Београду организовати Канцеларија аташеа за социјална питања амбасаде Аустрије и Завода за социјално осигурање.
У мају ће бити разговори органа за везу Србије и Немачке у области пензијског и инвалидског осигурања, као и семинар посвећен питањима пензијског осигурања, у којем ће учестовати Завод за пензијско осигурање Аустрије, као и представници Немачке, Словачке и Мађарске.
За јун су планирана три састанка. Органи за везу Србије и Грчке радиће на утврђивању двојезичних образаца за примену новог Споразума о социјалној сигурности у области пензијских права, затим ће се разговарати о примени Споразума о социјалном осигурању у области ПИО између Србије и Црне Горе, а планиран је и 10. сусрет носилаца пензијског и инвалидског осигурања држава с простора бивше СФРЈ: Словенија, Хрватска, Македонија, БиХ, Црна Гора и Србија. После летње паузе, у септембру, одржаће се 11. европски колоквијум у области пензијског осигурања у Берлину, затим разговори Србије и Италије о проблемима у примени Споразума у области пензијског и инвалидског осигурања, осигурања за случај незапослености, као и измене двојезичних образаца за примену споразума и закључивање Договора о електронској размени података. Исто месеца одржаће се и пензијски споразум у организацији Пензијског фонда Мађарске и Међународног удружења социјалне сигурности.
И за октобар у плану Завода за социјално осигурање Србије су три међународна разговора. Први је евалуација Међународних саветодавних дана с Хрватском, на којој ће бити разматрани досадашњи резултати и договор о будућим активностима, затим исти разговори с Аустријом и на крају разматрање питања у проблема у примени Споразума о социјалном осигурању у области здравственог осигурања између Србије и Словеније. Пред крај ове године, у новембру, у плану је разматрање договора с Мађарском, затим састанак пензијских фондова Словачке, Аустрије, Мађарске и Србије и разговори а главним савезом аустријских носилаца социјалног осигурања у области пензијског и инвалидског осигурања. На том сасанку биће размотрена и питања и проблеми у примени Споразума о социјалном осигурању између Србије и Аустрије и Договора о електронској размени података у области социјалног осигурања између две државе.
Наши држављани који су радни век, или његов део, провели у некој о држава с којима Србија нема потписане споразуме, морају сами да се обрате најближим филијалама Фонда ПИО, и то према месту пребивалишта. Захвет поднет у једној држави сматра се захтевом за пензију у свим земљама где осигураник има стаж.
Љубинка Малешевић