Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SRBIJA NA UDARU TOPLOTNE KUPOLE Klimatolog otkrio razlog zbog kojeg se danima „KUVAMO“ kao u EKSPRES LONCU! A evo čemu možemo da se nadamo nakon PAKLENIH VRUĆINA (FOTO)

11.07.2024. 20:58 21:07
Piše:
Foto: Youtube/Printscreen

Paklene vrućine koje danima istrajavaju prouzrokovane su fenomenom poznatim kao "toplotna kupola", a klimatolog Vladimir Đurđević objasnio je o čemu je reč.

U drugoj dekadi jula se nastavlja jak toplotni talas s maksimalnim temperaturama od 35 do 40 °C i uz tropske noći u urbanim sredinama, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ). Za celu Srbiju danima je na snazi crveni meteoalarm, a da je u pitanju fenomen poznat kao „toplotna kupola“ potvrdio je klimatolog Vladimir Đurđević.

U meteorologiji kažemo stacionirani anticiklon u blokingu, istakao je i objasnio šta se tu desilo.

„U atmosferi, kad se gleda severna hemisfera, raspoređeni su takozvani cirkularni sistemi koji utiču na formiranje i premeštanje vazdušnih masa – cikloni i anticikloni. I cikloni i anticikloni imaju svoje tipično vreme, cikloni su obično sveži i kišni, anticikloni podrazumevaju toplo, stabilno vreme. Oni se kreću, putuju od zapada ka istoku ali dešava se da se zaglave na jednom mestu na duži period. Kad je anticiklon dugo stacioniran na jednom području, dolazi do formiranja takozvane „toplotne kupole“. Naime, visok pritisak pravi kupolu koja pojačava efekat, poput poklopca koji zadržava visoke temperature, objašnjava Đurđević, dodajući da je u pitanju još jedan fenomen o kojem se govori tek u novije vreme, s narastajućim problemom klimatskih promena.

Prema njegovim rečima, trenutno postoje tri stacionirana anticiklona – centar ovog zbog kojeg se mi „kuvamo“ nalazi se iznad Maroka, ali krak prodire u jugoistočnu Evropu.

Ide sa severa Afrike, preko Italije, pa delom kod nas. Zbog strukture anticiklona stalno imamo priliv toplog vazduha iz Afrike, otkriva naš poznati klimatolog.

Napominje da obično takvi dugi topli periodi budu naglo prekinuti prodorom hladnog vazduha.

Biće ih sve češće

Studija objavljena u časopisu Nature Climate Change analizirala je toplotnu kupolu iz 2021. godine u zapadnoj Kanadi i SAD. Prema toj studiji, ako globalne temperature porastu za 2°C iznad predindustrijskog nivoa, toplotne kupole, poput one iz 2021., mogle bi da se pojavljuju svakih deset godina.

Veza između ekstremnih vrućina i prosečne temperature može se delimično objasniti povratnom vezom između vlažnosti tla i atmosfere. Očekuje se da će se verovatnoća ekstremnih vrućina sličnih onima iz 2021. godine povećati zbog opšteg zagrevanja, pojačane povratne sprege između vlažnosti tla i atmosfere te slabe, ali ipak značajno povećane verovatnoće cirkulacije slične toplotnoj kupoli, pišu autori studije.

Bulletin of the Atomic Scientists objavio je 2023. da su zbog klimatskih promena toplotne kupole postale pet puta verovatnije.

Klimatske promene utiču na dinamiku atmosfere, uključujući promene u obrascima visokog i niskog pritiska. Jači i trajniji sistem visokog pritiska mogu dovesti do češćeg formiranja toplotne kupole. Takođe, klimatske promene mogu oslabiti mlazne struje, što omogućava sistemima visokog pritiska da duže ostanu na jednom mestu.

Kako se polarni ledeni pokrovi tope, a površine pokrivene šumama i travnjacima zamjenjuju površinama poput asfalta i betona, reflektivnost Zemljine površine se smanjuje. Tamnije površine reflektiraju manje topline u svemir, odnosno apsorbuju više, zbog čega se zrak iznad njih snažnije zagrijava. To, pak, može potaknuti češće formiranje i dulje trajanje toplinskih kupola.

Gradovi zbog urbanog toplotnog efekta dodatno pogoršavaju posledice toplotne kupole. Beton, asfalt i drugi građevinski materijali apsorbuju i zadržavaju više toplote od travnjaka i šuma, što može pojačati intenzitet toplotnih talasa unutar urbanih područja.

Klimatske promene takođe pridonose češćim i jačim sušama. Suvo tlo i manjak vlage smanjuju mogućnost hlađenja površine kroz isparavanje, što opet pojačava posledice toplotnih kupola. Manjak vlage u vazduhu takođe smanjuje količinu oblaka, što omogućava da još više sunčeve energije dođe do tla i zagreje ga.

Trajaće sve duže

Toplotne kupole sa klimatskim bi promenama mogle biti postajati i sve dugotrajnije.

Kako smo već naveli, klimatske promene mogu da prouzrokuju slabljenje visinske struje i smanjenje razlike u temperaturama i pritisku između polarnih i tropskih krajeva jer se polarni krajevi zbog otapanja refleksivnog leda brže zagrevaju.

To, pak, može izazvati sporije kretanje atmosferskih sistema, što znači da se sistemi visokog pritiska, koji stvaraju toplotne kupole, mogu duže zadržavati iznad određenih područja.

Produžene suše smanjuju količinu vlage u zemlji, što dodatno stabilizuje visoki pritisak i omogućuje toplotnim kupolama da duže traju, prenosi hrvatski Indeks.

Dnevnik/Nova

Piše:
Pošaljite komentar
(FOTO, VIDEO) Ovo nije slučajno VIĐAĆEMO JOŠ RAZORNIJE OLUJE Klimatolog upozorava: Ovo je NOVO STANJE na koje treba da se NAVIKNEMO, u budućnosti će se verovatno POGORŠATI

(FOTO, VIDEO) Ovo nije slučajno VIĐAĆEMO JOŠ RAZORNIJE OLUJE Klimatolog upozorava: Ovo je NOVO STANJE na koje treba da se NAVIKNEMO, u budućnosti će se verovatno POGORŠATI

02.07.2024. 19:38 19:45