Smanjen broj bolničkih infekcija u Srbiji
NOVI SAD: Prevalencija bolničkih infekcija u Srbiji smanjena sa 5,3 odsto, koliko je bila 2010. godine, na 4,6 procenata, rečeno je na seminaru u Beogradu gde su predstvljeni preliminarni rezultati Četvrte nacionalne studije prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika.
Studija je izvedena tokom novembra i decembra prošle godine u bolnicama Srbije, u organizaciji Ministarstva zdravlja Republike Srbije, a u saradnji sa Republičkom stručnom komisijom za nadzor nad bolničkim infekcijama, Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje, u okviru „Drugog projekta razvoja zdravstva Srbije“ Ministarstva zdravlja, koji se finansira iz kredita Svetske banke.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja prof. dr Berislav Vekić rekao je kako treba da budemo ponosni na činjenicu da je smanjena prevalencija bolničkih infekcija u Srbiji.
Takođe, Srbija je jedina zemlja izvan Evropske unije koja je harmonizovano sa 28 zemalja EU učetvovala u evropskoj studiji. Izvođenje ove velike studije u skladu je s prioritetima Ministarstva zdravlja u naporima za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite, bezbednosti pacijenta, kontrole bolničkih infekcija i antimikrobne rezistencije, a rezultati nam pomažu da i dalje radimo i još bolje planiramo mere i aktivnosti, kazao je Vekić.
Studija je sprovedena u 65 bolnica u Srbiji i to u šest specijalnih bolnica, 14 bolnica na tercijarnom nivou, 44 bolnice na sekundarnom nivou zdravstvne zaštite i u jednom stacionaru doma zdravlja. Ukupno je obuhvaćeno 14.982 pacijenta. Studiju je na terenu izvelo 170 anketara, 65 koordinatora u bolnicama, 25 koordinatora u institutima i zavodima za javno zdravlje u Srbiji, uz koordinaciju stručnjaka Posebne radne grupe za izvođenje Četvrte nacionalne studije prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika Ministarstva zdravlja.
Uporedo sa studijom prevalencije bolničkih infekcija, sprovedena je i studija potrošnje antibiotika, što je u skladu sa inicijativom Ministarstva zdravlja, nacrtom Nacionalnog programa za kontrolu antimikrobne rezistencije i racionalne upotrebe antibiotika.
Od ukupnog broja pacijenata uključenih u studiju, kod njih 650 registrovano je 687 bolničkih infekcija, odnosno visina prevalencije iznosila je 4,6 odsto, što je nešto niže u odnosu na prethodnu studiju izvedenu 2010. godine kada je prevalencija bolničkih infekcija iznosila 5,3 odsto. Najčešće su bile infekcije mokraćnog sistema, pneumonije i infekcije operativnog mesta, kao što je bio slučaj u prošloj studiji u našoj zemlji, a i u evropskim zemljama - rečeno je na skupu.
U toku izvođenja studije, ukupno 41,3 odsto bolesnika primalo je bar jedan antimikrobni lek, što je nešto više od proseka za zemlje Evropske unije. Najviše antibiotika bilo je propisano u jedinicama intezivnog lečenja, gde se i leče najteži bolesnici.
Na preporuku Evropske unije, po prvi put posmatrani su i pokazatelji kvaliteta rada bolnica, od kojih je jedan potrošnja sredstva na bazi alkohola za higijenu ruku. Prema dobijenim rezultatima u ovoj studiji, prosečna potrošnja slična je prosečnoj potrošnji u zemljama Evropske unije dobijenoj u prethodnoj studiji. Predviđeno je da se ovaj pokazatelj redovno prati, jer je higijena ruku najvažnija mera prevencije bolničkih infekcija.
Rezultati studije značajni su za definisanje prioriteta Ministarstva zdravlja Republike Srbije u razvijanju politika i sprovođenju aktivnosti za sprečavanje širenja bolničkih infekcija i smanjenja potrošnje antibiotika. Takođe, neposredno poređenje sa svim zemljama Evropske unije, omogućuje korišćenje evropskih iskustva u cilju povećanja bezbednosti pacijenata u našim bolnicama.
Finalni rezultati Četvrte nacionalne studije prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika, i rezultati svih zemalja Evropske unije biće objavljeni u novembru ove godine.
LJ. Petrović