Skupština usvojila Zakon o Hilandaru: Podrška nasleđu na Svetoj gori
Kada prođe osam dana od objavljivanja u “Službenom glasniku RS”, na snagu će stupiti Zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa svetog manastira Hilandara kojim se definiše način i obim podrške koju će Srbija pružati iz državnog budžeta.
Kako je navedeno u zakonu koji je u četvrtak usvojen u Narodnoj skupštini, biće formirana posebna Komisija za manastir Hilandar koja će učestvovati u sprovođenju svih aktivnosti Vlade Srbije usmerenih na očuvanje Hilandara, dok je za pomoć Hilandaru u 2021. godini određen iznos od 360 miliona dinara.
Dan nakon usvajanja zakona održana je i onlajn konferencija “Hilandar, istorija i budućnost” koju je u partnerstvu sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije organizovala kompanija “Color Media Communications”.
Konferencija “Hilandar, istorija i budućnost” posvećena je prevashodno značaju ovog manastira, kako za srpsku kulturu i duhovnost, tako i za svetsku baštinu. Šta sadrži Zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar, na koji će način Srbija pružati podršku i pomoć manastiru, značaj Hilandara u istoriji Srpske crkve i srpskog naroda bile su neke od tema konferencije koje su kroz uvodna obraćanja i dva panela obradili predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture, arhitekte, pisci, istoričari, predstavnici Zadužbine manastira Hilandar, profesori i mnogi drugi.
Do devedesetih godina 20. veka manastir nije bio u zavidnom stanju, i to je prekretnica kada počinje period njegovog oživljavanja. Obeležavanjem 800. godišnjice 1998. godine počinje drugačiji odnos i drugačiji način finansiranja, a od 2000. finansiranje se, do dan danas, odvija sistematski i na zadovoljavajući način, a novim Zakonom je finansiranje podignuto na viši nivo, smatra Mirko Kovačević, glavni arhitekta obnove Hilandara.
Prema rečima prof. dr Dubravke Đukanović, direktorke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, obnova manastirskog kompleksa koja je počela u maju 2006. godine još uvek traje.
- Do danas je građevinski obnovljeno oko 80 posto oštećenih objekata i pretpostavka je da bi radovi mogli biti završeni najranije 2023. godine.
Obim ove obnove upravo govori o značaju podrške države Srbije svim radovima na obnovi manastira Hilandar i očuvanju svih dragocenosti koje on čuva. S obzirom da se svi radovi na Hilandaru sprovode pod strogim konzervatorskim principima, poseban izazov je bilo uvođenje savremene infrastrukturne opreme i instalacija, od vodovoda, kanalizacija, elektroinstalacija, telekomunikacija do protivpožarnih sistema zaštite, a sve uz uslov da manastirske građevine zadrže svoj autentičan izgled - istakla je Đukanović.
Niko Perković