Sekcija prve pomoći na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu
Sekcija Prve pomoći na Medicinskom fakultetu postoji od 2017. godine, a inicijativu za njeno postojanje pokrenula je grupa studenta jer im je nedostajala praktična nastava tokom studija.
- Danas Sekcija Prve pomoći nije samo studentska sekcija, već je ozbiljnija organizacija sa tri programske aktivnosti koje su se vremenom razvijale – kaže student šeste godine Dragan Bjelić. - Prvi program sa kojim smo zapravo i uplovili u ove vode jesu edukacije studenata i to je bilo samo za one sa Medicinskog fakulteta. Onda je izbila pandemija koronavirusa, te smo bili angažovani na raznim frontovima. Tako smo formirali drugi program „Delovanja u vanrednim situacijama”, a naš medicinski interventni tim je nosilac programa.
Dragan objašnjava da postoje tri vrste edukacije - osnovne i napredne obuke traume, a za spoljne saradnike, koje predstavljaju kolege iz Gorske službe spasavanja, Crvenog krsta Novog Sada i sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, namenjena je specijalizovana trauma “First Response Medical Ašistence Course”.
- Ponosni smo na to što smo u centar pažnje stavili praktične veštine, dok smo teoriju sveli na elementarni potreban nivo – dodaje sagovornik.
Edukacije je do sada prošlo više od 700 studenata. Osmislili su situacije u kojima se mogu naći i kao ekipa praktično uvežbavali kako da reaguju u njima. Medicinski interventni tim je nosilac programa delovanja u vanrednim situacijama, a formiran je 2020. godine, po izbijanju pandemije koronavirusa.
- U početku smo bili angažovani u SOS kol centru, koji je postojao na našem fakultetu, a organizovali smo i poslali pomoć u Dom zdravlja u Tutinu, koje je u određenom momentu bio jedan od teže pogođenih žarišta – priseća se Bjelić. - Kruna našeg doprinosa zdravstvenom sistemu bio je ulazak u Kovid sistem od 11. novembra 2020. godine i tri meseca smo radili na poziv Kliničkog centra Vojvodine, rame uz rame sa našim starijim kolegama, i proveli tako više od 3.000 volonterskih časova. Posle se taj program nastavio razvijati, pa smo tako lane realizovali projekat „Medicinski odgovor u kriznim situacijama” dodatno se obučivši za neke druge vanredne situacije koje mogu da nas zadese.
Tako su naučili dodatne veštine, poput osnova komunikacije u vanrednim situacijama, podizanja poljske bolnice, zbrinjavanje sa minimalnom količinom sredstava i opreme. Osim toga, savladavali su i pretrage terena u dnevnim i noćnim uslovima.
- Bilo je zanimljivo jer smo izašli sa fakulteta i vežbali sa improvizovanim sredstvima – kaže Dragan Bjelić, ponosno dodavši da su Sekciju Prve pomoći sa Medicinskog fakulteta kao subjekat od značaja za vanredne situacije prepoznali MUP i Sektor za zaštitu i spasavanje. - Samim tim je naša obaveza da kontinuirano ulažemo u veštine, opremu i znanje naših članova, kako bismo mogli reagovati u slučaju svih elementranih nepogoda, uključujući pandemije, epidemije, klizišta, poplave i slično.
Novi edukator u
sekciji studentkinja treće godine na Medicinskom fakultetu Anastasija Vuković objasnila je da prvo polaznici rade testove, koji njima kasnije služe u proceni znanja koje su usvojili tokom edukacija. Primenjuje se vršnjačka edukacija pa studenti prenose znanja kolegama i lakše uče.
- Na osnovnim edukacijama uče o primarnom pregledu na terenu, koji ide od glave do pete, kako da prepoznaju najčešće povrede, ali i kako da ih zbrinu, u suštini sve što mogu da urade na terenu i olakšaju dalje zbrinjavanje pacijenta – priča Anastasija Vuković. - Zatim uče obezbeđivanje intravensko
puta, masažu srca i upotrebu automatskog eksternog defibrilatora (AED), ograničavanje pokretljivosti kičme, nadoknadu tečnosti...
Na naprednim edukacijama se ide korak dalje i vežbaju izvlačenje iz vozila, napredne mere životne potpore, a to je oživljavanje koje rade isključivo medicinari iz Hitne stručne službe, uz upotrebu defibrilatora i lekova.
Ivana Bakmaz