Šećerna bolest godišnje ubije više od 3.000 ljudi
NOVI SAD: Prema proceni Instituta za javno zdravlje Srbije, u Republici Srbiji, bez Kosova i Metohije, od dijabetesa boluje približno 750.000 osoba ili 13,2 odsto odraslog stanovništva.
U Srbiji je u 2018. godini bilo 234 novodijagnostikovanih od dijabetesa tipa 1, od čega je u Vojvodini njih 72, i to isti broj muškaraca i žena, po 36. Dijabetes tip 2 u 2018. godini otkriven je kod 13.820 stanovnika Srbije, od čega je u Vojvodini bilo njih 5.566 i to 2.751 muškarac i 2.815 žena, pokazuju iz nedavno objavljene analize Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Kada je reč o umrlima od ove bolesti, od svih tipova dijabetesa u uzrastu od 0 do preko 75 godina u Srbiji je zabeleženo 3.178 smrtnih slučajeva i to 1.439 muškaraca i 1.739 žena. U Vojvodini su ukupno umrle 784 osobe i to 351 muškarac i 433 žene.
Od dijabetesa tipa 1 u Srbiji je umrlo 898 osoba, 423 muškarca i 475 žena, od čega je u Vojvodini zabeleženo 325 smrtnih slučajeva i to kod 147 muškaraca i 178 žena. Od dijabetesa tipa 2 u 2018. godini u Srbiji je ukupno umrlo 1.857 osoba i to 834 muškarca i 1.023 žene, a dok su u Vojvodini od posledica ove bolesti preminule 342 osobe i to 155 muškaraca i 187 žena.
Osnovna uloga Registra za dijabetes je da omogući utvrđivanje incidencije dijabetesa po uzrastu, polu, mestu obolevanja i tipu dijabetesa; kontinuirano praćenje kretanja stopa incidencije tokom vremena; analizu stope preživljavanja pacijenata sa dijabetesom; izračunavanje izgubljenih godina života i godina, života sa nesposobnošću; utvrđivanje direktnih i indirektnih troškova lečenja dijabetesa, nastalih zbog privremene ili trajne onesposobljenosti ili prevremene smrti.
Kako je u recenziji izveštaja naveo akademik, endokrinolog profesor dr Nebojša M. Lalić, dijabetes se, nažalost, širi u obliku pandemije i u svetu i kod nas. U tom smislu, ova narastajuća opasnost ima veliki i klinički i javnozdravstveni značaj.
U suprotstavljanju ovoj opasnosti, poznavanje incidencije i prevalencije dijabetesa u Srbiji, kako ukupno tako i po regionima, ima izuzetno veliko značenje. S druge strane, u našoj zemlji do sada nije postojao organizovan populacioni registar iz koga bi se mogli analizirati navedeni parametri i procenjivati stanje i razvoj dijabetesa, kao i efikasnost mera dijabetološke zaštite, kazao je dr Lalić.
Analizirajući obrađene podatke, mnoge nove činjenice o ispoljavanju dijabetesa u Srbiji postaju sada prvi put dostupne stručnoj javnosti. Poseban značaj u tom smislu ima potpuno nova slika incidencije kako tipa 1, tako i tipa 2 dijabetesa, koja relativizuje dosadašnje raširene stavove o razlici u incidenciji između severa i juga Srbije i ukazuje da je ova distribucija mnogo složenija, tako da zahteva posebno praćenje u svakom od regiona naše zemlje. Rezultati prikazani u Izveštaju biće adekvatna i strukturisana osnova za dalje praćenje čiji će rezultati biti publikovani jednom godišnje. U istom smislu, dobijeni podaci biće od izuzetne koristi za koncipiranje i sprovođenje Nacionalnog programa Rane detekcije i prevencije tipa 2 dijabetesa koji je upravo u toku.
LJ. Petrović