Savet za štampu izrekao opomenu Dnevniku
Savet za štampu izrekao je opomenu Dnevniku koju prenosimo u celosti.
Na osnovu članova 19. i 21. Statuta Saveta za štampu i članova 15. i 16. Poslovnika o radu Komisije za žalbe, Komisija za žalbe Saveta za štampu u sastavu: Vlado Mareš, Tamara Skrozza, Dragan Đorđević, Zlatko Čobović, Ljiljana Smajlović, Zorica Višnjić, Vida Petrović Škero, Jelka Jovanović, Bojan Cvejić i Zoran Stanojević, na sednici održanoj 24.9.2020. godine, jednoglasno izriče
JAVNU OPOMENU
Tekstom “Mediji: Unesko pokreće istragu zbog Rakića”, objavljenim 12.avgusta 2020. godine u onlajn izdanju, list “Dnevnik” 1.prekršio je tačke 1,2, 4 i 5 Odeljka I (Istinitost izveštavanja) Kodeksa novinara Srbije, o obavezi novinara da tačno, objektivno, potpuno i blagovremeno izvesti o događajima od interesa za javnost, poštujući pravo javnosti da sazna istinu i držeći se osnovnih standarda novinarske profesije, da pravi jasnu razliku između činjenica koje prenosi, komentara, pretpostavki i nagađanja, da, kad je to neophodno, konsultuje više izvora i da im omogući da iznesu svj stav, kao odredbu po kojoj su sa novinarstvom nespojivi objavljivanje neosnovanih optužbi, kleveta i glasina 2. prekršio je tačku 3 Odeljka V (Novinarska pažnja), po kojoj je prećutkivanje činjenica koje mogu bitno da utiču na stav javnosti o nekom događaju jednako njihovom namernom iskrivljivanju ili iznošenju laži. Odluka Komisije biće objavljena na sajtu Saveta za štampu (www.savetzastampu.rs) i dostupna javnosti.
OBRAZLOŽENJE
Vojin Rakić podneo je žalbu Savetu za štampu, navodeći da su tekstom grubo prekršene odredbe Kodeksa novinara iz poglavlja Istinitost izveštavanja, Odgovornost novinara i Novinarske pažnje, objavljivanjem neistinite tvrdnje da se lažno predstavljao i da Unesko protiv njega pokreće istragu.
Redakcija lista „Dnevnik“ nije odgovorila na žalbu. Članovi Komisije su zaključili da list ne nudi nikakav dokaz za tvrdnju da se navodno protiv Vojina Rakića pokreće istraga, niti daje bilo kakva dalja objašnjenja o kakvoj istrazi je reč.
Takođe, potpuno je najasno odakle potiče ova infomacija, jer se u tekstu najpre poziva na Tanjug, zatim na B 92 net, a na kraju na jedan beogradski list, verovatno „Politku“,“ kome je Kraljice Natalije 28 11000 Beograd tel: (011) 30 67 320 www.savetzastampu.rs rečeno da katedra Uneska za bioetiku u Srbiji ne postoji“. „Politika“ je, međutim, u istom tekstu demantovala da se u Unesku vodi bilo kakva istraga, što „Dnevnik“ nije preneo. Zbog toga je teško zaključiti da list uopšte ima bilo kakve informacije o ovom slučaju, već je tekst zasnovan na preuzimanju delova infomacija, ali i spekulacije i nagađanja iz drugih medija. Sam Vojin Rakić nije ni pozvan da odgovori na ove tvrdnje, a prećutane su i sve druge činjenice koje ne idu u prilog tezi redakcije o navodnom pokretanju istrage zbog lažnog predstvaljanja.
Beograd, 24.9.2020.
Predsedavajući Vlado Mareš