Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SARADNJA UNIVERZITETA U NOVOM SADU I SALERNU Zajednički projekti i primena inovativnih tehnologija

16.09.2023. 11:52 11:54
Piše:
Izvor: UNS

U organizaciji Kluba profesora emeritusa, Univerzitet u Novom Sadu (UNS), 12. i 13. septembra, ugostio je prof. dr Mikela Gvidu i naučnu saradnicu dr Simonu Manćini sa Univerziteta u Salernu (Italija).

Reč je o prvoj aktivnosti koje je organizovana na UNS u okviru Zajedničke deklaracije o saradnji u oblastima visokog obrazovanja, nauke, kulture i umetnosti Italije i Srbije, koju su u martu ove godine potpisali ambasador Italije Luka Gori i rektori pet državnih univerziteta u Srbiji.

Prof. dr Mikele Gvida održao je predavanje pod nazivom „Deset godina bilateralne saradnje između Univerziteta u Novom Sadu (UNS) i Univerziteta u Salernu (UNISA), Mreža evropskih centara izvrsnosti za istraživanje radona u Italiji i Srbiji (NERITAS): Stejt-of-art i buduće aktivnosti“. Prof. Gvida je predstavio dostignuća i buduće planove dugogodišnje i vrlo uspešne saradnje u ispitivanju uticaja i procene radona na prirodno i antropogeno ambijentalno okruženje, koje sprovode istraživačke grupe sa Univerziteta u Novom Sadu i Univerziteta u Salernu.

Projektna grupa koju čine profesori i saradnici iz oblasti nuklearne fizike, fokusirana je na kratkotrajne i dugoročne zajedničke projekte navedene dve institucije, primenu inovativnih tehnologija monitoringa i procene zaštite životne sredine impakta radona u osetljivoj oblasti suprotstavljenih efekata klimatskih fenomena i promena.

Tokom predavanja posebno je istaknuto osnivanje Međunarodnog centra za napredne studije i istraživanja o inovativnim tehnologijama, zračenju, praćenju životne sredine i održivoj energiji i zdravstvenim rizicima (Therade), kao i kreiranje projekta Ekosistema inovacija.

Prisutne su na početku predavanja pozdravili prof. dr Sabina Halupka Rešetar, prorektorka za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Milica Pavkov Hrvojević, dekanka Prirodno-matematičkog fakulteta UNS, prof. emeritus dr Radmila Marinković Nedučin, prof. emeritus dr Mirjana Vojinović Miloradov i prof. dr Nataša Todorović, gostujuća profesorka na Univerzitetu u Salernu i učesnica projekta NERITA, kao i Lućijano Katani iz Ambasade Italije u Srbiji.

Drugog dana susreta, dobitnica italijanske nacionalne nagrade u takmičenju startap kompanija inovativnih ideja u oblasti menaymenta rizika kontaminacije radonom, dr Simona Manćini, održala je radionicu pod nazivom „Nova strategija procene i prevencije impakta enviromentalne radioaktivnosti u ljudskom okruženju“ (A novel strategy for the ašešment and prevention of the impact of environmental radioactivity in anthropic environments).

U okviru radionice prikazane su nove strategije i tehnologije za procenu uticaja i prevenciju radona u životnoj sredi­ni. Fokus istraživačkog rada ove mlade naučnice je na studiji i razvoju inovativnih i održivih biomaterijala u izgradnji i razvoju integrisanih sistema za monitoring i kontrolu indor koncentracije radona. Kao prvi autor patenta senzorskih mreža za monitoring i predviđanje koncentracije radona u zatvorenim sredinama, dr Manćini je ilustrovala njegovu primenu na primerima baziranim na praktičnim iskustvima i na razvoju projekata sa fokusom na bezbednost, kvalitet i održivost.

Moderatori radionice bili su prof. dr Nataša Todorović i prof. dr Miodrag Krmar sa Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta.

Obe aktivnosti organizovao je Klub profesora emeritusa UNS u saradnji sa Rektoratom Univerziteta, u okviru Zajedničke deklaracije o saradnji u oblastima visokog obrazovanja, nauke, kulture i umetnosti Italije i Srbije, a kao deo aktivnosti u okviru projekta „Modernizacija procesa visokog obrazovanja u okviru naučne virtuelne revolucije“ podržanog od Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.

Goste iz Italije, u Rektoratu 12. septembra primio je rektor prof. dr Dejan Madić, a sastanku su prisustvovali i Lućijano Katani, ataše za nauku Ambasade Italije u Beogradu i prof. dr Nataša Todorović sa Departmana za fiziku Prirodno-mate­matičkog fakulteta.

V. C.

Autor:
Pošaljite komentar