Rodno osetljiv jezik u školama usaglasiti sa lingvistikom
BEOGRAD: Predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta profesor Radivoje Stojković izjavio je da je Predlog standarda kvaliteta udžbenika Zavoda za unapređnje obrazovanja i vaspitanja, kojim se reguliše primena takozvanog rodno osetljivog jezika u udžbenicima, vraćen na doradu, kako bi se poštovao stav lingvistike i srbistike.
"Stojimo na stanovištu da standardi treba da se prilagode stavu Matice srpske i Odbora za standardizaciju srpskog jezika koji su se izjasnili o ovom pitanju", rekao je Stojković za Večernje novosti.
Zavod je Nacionalnom savetu dostavio Predlog standarda kojim se uvodi obaveza da se do 24. maja 2024. godine udžbenici za osnovne i srednje škole u Srbiji budu napisani rodno osteljivim jezikom, što znači da udžbenici koji nisu napisani takvim jezikom ne bi mogli više da se koriste od školske 2024/2025. godine, navode Večernje novosti.
Napominje se da su Matica srpska i Odbor za standardizaciju srpskog jezika u svom mišljenu naveli: "Budući da se u Predlogu standarda kvaliteta udžbenika na više mesta, sasvim opravdano, insistira na tome da pitanja, zadaci i nalozi u udžbenicima i svim tekstovima budu jasno formulisani, prilagođeni uzrastu i razvojnom nivou učenika, da jezik kojim su napisani bude funkcionalan i doprinosi lakšem razumevanju sadržaja, potpuno je nejasno zašto se u njemu insistira na rodno osteljivom jeziku, iako se u samom tekstu predloga on ne pirmenjuje".