Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Redovni pregledi važni za rano otkrivanje raka

21.02.2021. 13:13 13:14
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Rak dojke je i dalje prva na listi bolesti koja ugrožava zdravlje i život žena, i koja se kod nas i dalje kasno otkriva. Pregled grudi mnogima je i dalje manje važan, ili deluje previše strašno.

Neodlazak kod lekara predstavlja veliki problem koji dovodi do toga da se razne bolesti, pa i one najteže, otkrivaju u kasnijim stadijumima. Specijalista radiologije i supspecijalista onkologije profesorka dr Viktorija Vučaj-Ćirilović kaže kako lekari često čuju izgovore “nije mi ništa”, ”bolje da ne znam”. Međutim, u kasnom stadijumu otkrivanja, bolest je znatno komplikovanija i gubi se onaj važan period kada pacijentu može da se pomogne uz pravovremeni pregled grudi, odnosno da se postigne i izlečenje.

- Oko sedam odsto žena kod kojih se dijagnostikuje rak dojke mlađe su od 40 godina, a od dva do četiri odsto imaju manje od 25 godina, pokazuju statistike Evropskog registra za rak. Loša vest je i ta da se bolest kod njih brže i agresivnije razvija. Zato je važno da se što ranije prepoznaju prvi sumnjivi znaci kao i da se zna na koji pregled treba se ode i kome da se obrati - naglašava dr Vučaj-Ćirilović i savetuje da devojke do 30. godine treba da urade prvi ultrazvučni pregled grudi, nakon čega se on radi jednom godišnje. Kod devojaka koje imaju pozitivnu porodičnu anamnezu, sa ovim pregledom se započinje ranije, kao i kod onih koje uzimaju kontraceptivne tablete.

Prva bazna mamografija se radi nakon 40-te godine i ponavlja se svake druge godine. Ako se nalaz mamografije pokaže kao zabrinjavajući, sledeći korak je biopsija, analiza tkiva, tokom koje se utvrđuje da li je reč o malignoj promeni. To je ono što je po algoritmu i preporukama, ali nažalost, u praksi to i nije tako, te se poodmakli karcinomi otkrivaju i danas vrlo često. Zato dr Vučaj-Ćirilović smatra da bi na nivou primarne zdravstvene zaštite, u okviru godišnjih ginekoloških pregleda, koje obezbeđuje RFZO, trebalo obezbediti i ultrazvučne preglede dojki bar jednom u dve godine u starosnoj kategoriji između 25 i 35 godina.


Odredite dan za pregled

– Današnje vreme je teško, zahvatila nas je pandemija virusom, ali nam je to i pomoglo da uvidimo i šta je stvarno važno, poput zdravlja i redovnih pregleda čiju snagu često zanemarujemo. Uz poštovanje svih epidemioloških mera, pregledajte se i zapišite sebi u kalendar, jedan dan u godini može da promeni sve - poručuje dr Viktorija Vučaj Ćirilović.


- Većina mladih devojaka radi samopregled grudi i misli da je to dovoljno. Samopregled dojki je važan jer se redovnim praćenjem mogu uočiti promene, ali to ne znači da ne treba otići na redovan, kontrolni pregled grudi - naglašava dr Vučaj-Ćirilović.

Saznanje da boluju od raka kod ljudi izaziva šok, očajanje i neretko pomisao na najgore, a neretko se od pacijenata čuje i da su doktori distancirani, rezervisani.

- Onkologija, posao kojim se bavim, svakodnevno podrazumeva kontakt sa pacijentima kojima ponekad treba da saopštite da imaju rak, što gotovo uvek izaziva šok, očajanje i neretko pomisao na kraj. To su situacije u kojima nama lekarima nikad nije lako, nikada se na to ne naviknemo, to je uvek teško. Ali današnja medicina je na takvom stepenu razvoja da uvek postoji nada. Radujemo se svakoj narednoj kontroli kada je bolest stabilna ili u fazi povlačenja – kaže dr Vučaj-Ćirilović i napominje kako je poverenje između pacijenta i lekara jedna od najvažnijih stvari toj  zajedničkoj borbi.

Prema njenim rečima, razvoj biološke terapije i raznih vrsta genetskih testiranja dovodi do toga da se razne onkološke bolesti danas dobro tretiraju, odnosno prevode u hronične bolesti sa vrlo velikim stepenom preživljavanja.

Dr Vučaj-Ćirilović savetuje preventivne preglede, kada smo zdravi, kada mislimo da nam ništa ne „fali”.  Oni služe da takvi zdravi i ostanemo, da i kada se nešto otkrije bude u prvoj fazi bolesti, kada je lečenje znatno jednostavnije, traje kraće i ishod je značajno bolji.

Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar