overcast clouds
23°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Редовни прегледи важни за рано откривање рака

21.02.2021. 13:13 13:14
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Рак дојке је и даље прва на листи болести која угрожава здравље и живот жена, и која се код нас и даље касно открива. Преглед груди многима је и даље мање важан, или делује превише страшно.

Неодлазак код лекара представља велики проблем који доводи до тога да се разне болести, па и оне најтеже, откривају у каснијим стадијумима. Специјалиста радиологије и супспецијалиста онкологије професорка др Викторија Вучај-Ћириловић каже како лекари често чују изговоре “није ми ништа”, ”боље да не знам”. Међутим, у касном стадијуму откривања, болест је знатно компликованија и губи се онај важан период када пацијенту може да се помогне уз правовремени преглед груди, односно да се постигне и излечење.

- Око седам одсто жена код којих се дијагностикује рак дојке млађе су од 40 година, а од два до четири одсто имају мање од 25 година, показују статистике Европског регистра за рак. Лоша вест је и та да се болест код њих брже и агресивније развија. Зато је важно да се што раније препознају први сумњиви знаци као и да се зна на који преглед треба се оде и коме да се обрати - наглашава др Вучај-Ћириловић и саветује да девојке до 30. године треба да ураде први ултразвучни преглед груди, након чега се он ради једном годишње. Код девојака које имају позитивну породичну анамнезу, са овим прегледом се започиње раније, као и код оних које узимају контрацептивне таблете.

Прва базна мамографија се ради након 40-те године и понавља се сваке друге године. Ако се налаз мамографије покаже као забрињавајући, следећи корак је биопсија, анализа ткива, током које се утврђује да ли је реч о малигној промени. То је оно што је по алгоритму и препорукама, али нажалост, у пракси то и није тако, те се поодмакли карциноми откривају и данас врло често. Зато др Вучај-Ћириловић сматра да би на нивоу примарне здравствене заштите, у оквиру годишњих гинеколошких прегледа, које обезбеђује РФЗО, требало обезбедити и ултразвучне прегледе дојки бар једном у две године у старосној категорији између 25 и 35 година.


Одредите дан за преглед

– Данашње време је тешко, захватила нас је пандемија вирусом, али нам је то и помогло да увидимо и шта је стварно важно, попут здравља и редовних прегледа чију снагу често занемарујемо. Уз поштовање свих епидемиолошких мера, прегледајте се и запишите себи у календар, један дан у години може да промени све - поручује др Викторија Вучај Ћириловић.


- Већина младих девојака ради самопреглед груди и мисли да је то довољно. Самопреглед дојки је важан јер се редовним праћењем могу уочити промене, али то не значи да не треба отићи на редован, контролни преглед груди - наглашава др Вучај-Ћириловић.

Сазнање да болују од рака код људи изазива шок, очајање и неретко помисао на најгоре, а неретко се од пацијената чује и да су доктори дистанцирани, резервисани.

- Онкологија, посао којим се бавим, свакодневно подразумева контакт са пацијентима којима понекад треба да саопштите да имају рак, што готово увек изазива шок, очајање и неретко помисао на крај. То су ситуације у којима нама лекарима никад није лако, никада се на то не навикнемо, то је увек тешко. Али данашња медицина је на таквом степену развоја да увек постоји нада. Радујемо се свакој наредној контроли када је болест стабилна или у фази повлачења – каже др Вучај-Ћириловић и напомиње како је поверење између пацијента и лекара једна од најважнијих ствари тој  заједничкој борби.

Према њеним речима, развој биолошке терапије и разних врста генетских тестирања доводи до тога да се разне онколошке болести данас добро третирају, односно преводе у хроничне болести са врло великим степеном преживљавања.

Др Вучај-Ћириловић саветује превентивне прегледе, када смо здрави, када мислимо да нам ништа не „фали”.  Они служе да такви здрави и останемо, да и када се нешто открије буде у првој фази болести, када је лечење знатно једноставније, траје краће и исход је значајно бољи.

Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар