Radionica na PMF-u: Voda važan životni resurs
NOVI SAD: Radionica o kvalitetu vode (Water Workshop “kvalitet voda”) počela je danas s radom na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.
U organizaciji PMF-a, ova radionica održava se 22. put, traje do 21. septembra, a okuplja stotinak učesnika. Centralne teme ovogodišnje radionice su održivo snabdevanje vodom za piće i novi pristup u prečišćavanju i kontroli kvaliteta otpadnih voda. Tokom radionice biće održana i tri panel diskusije na teme: Osnovni problemi izvorišta vode za piće i kako ih rešiti; Monitoring u okviru planova za bezbedno snabdevanje vodom za piće i Monitoring otpadnih voda. Kako organizatori ističu, osim što ima dugu tradiciju ovaj skup se smatar vodećim zemlji kada je reč iz oblastima kvaliteta vode za piće, upravljanja kvalitetom i vodosnabdevanjem uopšte, upravljanja otpadnim, površinskim vodama i sedimentom.
U fokusu našeg skupa je kvalitet vode, kako vode za piće, tako i otpadnih voda. Ove godine razmatraćemo i stanje i kvalitet resursa vode za piće i tretman vode za piće s aspekta uticaja klimatskih promena. Taj aspekt je bitan, a do sada nije bilo dovoljno uključivan u sve strategije i meteodologijej koje se bave procenama kao treba postupati, odnosno čuvati resurse. Isto važi i za tretman otpadnih voda. Svi vidimo da su i tu prisutne razne ekscesne situacije. Kako usled klimatskih promena imamo periode suša i periode velikih padavina, tehnološka rešenja moraju biti prilagođena tretiranju vode u svim situacijama, kaže dr Srđan Rončević, redovni profesor PMF-a, Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine.
Na pitanje koliko se sluša struka van akademske zajednice, i da li se znanje dovoljno primenjuje u praksi, profesor Rončević kaže da je situacija u tom pogledu raznolika.
Postoje neke sredine, privredni subjekti i institicije koje angažuju stručnjake da im pomognu u rešavanju problema voda i trude se da njihovo znanje primene. Nažalost, postoje i one koje angažuju stručnjake, ali ne postupaju prema njihovim uputstvima, jer kod njih zapravo ne postoji volja da se to realizuje. Postoji treći pristup u kojem se angažuju stručnjci iz inostranstva i njihove tehnologije pa onda imamo i stuacije, bez obzira na njihova velika iskustva i reference, da kod nas na terenu prave promašaje ili donose preskupa rešenja. Uvek pokušavamo da makismalno angažujemo domaće resurse u operativi, tehnolgiji, servisu... Znači maksimalno angažovanje svih kapaciteta kako bi se uposlili i naša industrija i naše stanovništvo. Nekada za ta rešenja treba malo više vremena, ona traže malo veći angažman svih i zbog toga se zaobilaze. Često se pogrešno misli da se varijantom „ključ u ruke“, sve najlakše reši.
Dekanica PMF prof. Dr Milica Pavkov Hrvojević naglašava da skup „Kvalitet voda“ održava u organizaciji laboratorije Katedre za ispitivanje kvaliteta voda koja na PMF-u postoji više od 35 godina.
Ova grupa nastala je zahvaljujući vizionarskom duhu i entutijazmu jedne grupe profesora, na čelu sa profesorom Božom Dalmacijom, koja je još pre toliko godina prepoznala šta će biti svestki problem današnjice kojim se sada svi bave, a to je ispitivanje voda na našoj planeti. To je grupa koja, osim naučnog i stručnog kvaliteta ima još jedan bitan, a to je povezivanje s privredom. Na ovome radi jedan od istraživačkih timova koji je imao najviše naučno-istraživačkih projekata, kako nacionalnih, tako i međunarodnih. Rezultat svega toga su moderne, akreditovane laboratorije s opremom i instrumentima koje će i učesnici ove radionice imati priliku da vide, kaže dekanica Milica Pavkov Hrvojević.
Po rečima profesora Rončevića, u ovoj oblasti često dolazi i do problema nadležnosti, nesaradnje određenih službi čije se nadležnosti u rešavanju problema ukrštaju. Problem voda nije samo stvar javno-komunalnih preduzeća nego i drugih instutucija i na pokrajinskom i na republičkom nivou. I kada imamo svo znanje i dobru volju, nekada se dešava da je situacija administrativno nerešiva. Takođe, problem je nepostojanje dovoljno kadrova, kompetetentnih ljudi za rešavanje takvih problema.
Ovakav skup upravo služi da proširmio znanje i povećamo kompetentnost ljudi. Otud imamo stotinak učesnika radionice koji dolaze iz različitih preduzeća, iz privrede, onih koji su zagađivači, a i onih komunalnih preduzeća koja treba da sakupljaju vodu, tretiraju je i o njoj brinu. Na ovoj radionici prisutni su i naši studenti jer nam je želja da ih odmah uključujemo u realne probleme, kaže prof. Rončević.
V. Crnjanski