Prvog dana male mature test iz srpskog lakoćom iznenadio đake
NOVI SAD: Zbog ranije uočenih grešaka, a da bi se izbegla mogućnost manipulacije bilo koje vrste, ove godine je procedura u vezi s malom maturom nešto složenija, kaže za „Dnevnik” direktor OŠ „Dositej Obradović” Stanimir Paunić.
Iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, koji ih štampa, testovi su stigli u utorak u 32 školske uprave Republike Srbije, dok su ih jutros preuzeli direktori i u pratnji policije doneli u školu da bi, 45 minuta pre polaganja, u prisustvu supervizora, spoljnih kontrolora i dežurnih nastavnika, bili otvoreni i podeljeni, po pismenom uputstvu i video-materijalu dobijenom od Ministarstva prosvete. Obrnutim putem biće i vraćeni kako bi se skenirali: zadaci zatvorenog tipa pregledaće se automatski, uz pomoć softvera, dok će ostale, preko računara, proveravati i bodovati po dva ovlašćena nastavnika, kako bi se obezbedila nepristrasnost i izbegle eventualne greške.
Dodatni pritisak i stres ove godine, koju je obeležila pandemija kovida-19, osetili su na svojoj koži ne samo đaci, već i direktori osmoletki, prema mišljenju ministra Šarčevića potencijalno najslabija karika u lancu odgovornosti. Ipak, sve nedoumice uočene tokom probnih završnih ispita za poslednje dve nedelje su razrešene, te ne bi trebalo da bude omaški koje se tiču bezbednosti, ističe Paunić.
Prvi dan protiče u najboljem redu, deca su opuštena, a po rezultatima ćemo videti koliko je nastava na daljinu uticala na bodove, dodao je Paunić, napominjući da su učenici dva-tri meseca bili bez žive reči nastavnika.
Kako dodaje, ono što je za sve njih bilo novo jeste način šifrovanja testova, gde svaki sadrži kju-ar kod i potpise dežurnih nastavnika, ali zato su imali video-tutorijale, pa i obuku, a razredne starešine su uputile đake.
Deca su imala dva probna testa, jedan za vreme korone, drugi dve nedelje pred malu maturu, tokom kojih su na neki način uvežbavala proceduru, veli Paunić.
Od 107 učenika, koliko ima OŠ „Dositej Obradović”, polagali su svi osim jednog, koji je u inostranstvu, tako da će testove najverovatnije rešavati u avgustovskom roku. Prema podacima iz proteklih godina, Dositejevi đaci su dosta realni, pa završe u jednoj od prve tri škole na svojoj listi želja, tvrdi Paunić.
Oko 10 odsto njih upiše se u gimnazije, a od srednjih škola gde treba veći broj bodova najpopularnije su medicinska i ekonomska. Ove godine je to šestoro đaka položilo prijemni ispit za specijalne škole, a imamo jednog učenika i u Srpskoj gimnaziji u Budimpešti, dodaje.
Učenici Tajni Tomović dva sata je bilo više nego dovoljno da uradi 20 zadataka, mahom iz književnosti, i proveri ih, pa je izašla ranije.
Malo sam imala tremu, ali je brzo prošla kad sam videla da su zadaci slični onim na probnom testu, kaže Tajna.
Kako dodaje, na njenoj listi želja naći će se Tehnička škola „Mileva Marić Ajnštajn” jer ima dosta drugara koji nameravaju da se tamo upišu, a i čini joj se da nije preteška.
Ema Ivanovič, koja sebe vidi na smerovima arhitektonski i građevinski tehničar, sledeći tradiciju svoje porodice, krenula je na privatne časove pre vanrednog stanja, da bi gradivo utvrdila onlajn nastavom i konsultacijama u školi tokom juna.
Nije bilo toliko teško, a većina pitanja je tražila logičko razmišljanje, objašnjava Ema.
Osim toga, dodaje, trebalo je znati imena pisaca i njihova dela, a poslednja tri zadatka, koja su i najkomplikovanija, zahtevala su da se opišu osećanja u pesmi Vaska Pope.
Najviše sam se zadržala kod dužeg odlomka, koji je trebalo pažljivo pročitati da bi se razumeo, kaže Ema.
I Veljko Čamber, koji će se oprobati na arhtekturi ili geodeziji budući da je zadovoljan zaključenim ocenama, kaže da je test iz srpskog jezika bio sličan kao probni, pa ga nije namučio.
Pripremao sam se sam uz pomoć zbirke zadataka, što je, čini mi se, bilo dovoljno, mada mislim da se bolje nauči u školi. Nisam primetio nijedno pitanje iz gradiva koje se obrađivalo tokom pandemije, priznaje Veljko.
Vuk Đurđević, kojem matematika ide od ruke, izašao je zadovoljan jer je uspeo da uradi sve zadatke, iako mu je bilo najteže da se spremi upravo za test.
Dok većina mojih drugara želi u Svetinu i Isidorinu gimnaziju, ja bih teo u Medicinsku školu, jer je i moja sestra od prošle godine tamo, kaže Vuk.
Da je, dodaje, kojim slučajem stariji, rado bi bio deo ekipe zdravstvenih radnika tokom vanrednog stanja.
S. Milačić