Prvi u regionu: Citostatik ubrizgavaju direktno u tumor na plućima
NOVI SAD: Pacijent J. B. (1950) iz Subotice prva je osoba u našoj zemlji kojoj je ubačen citostatik direktno u pet centimetra veliki tumor u plućima. Intervencija je urađena prošle nedelje u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, a zahvaljujući njoj se smanjuje tumor i citostatici ne dospevaju u cirkulaciju.
Upravnik Klinike za urgentnu pulmologiju Instituta docent dr Jovan Matijašević kaže da je pacijent dobro i nakon dva dana je otpušten kući.
Niko u regionu ne radi ovu intervenciju, a u Evropi se najviše radi u Frankfurtu i Bonu, gde smo i mi bili na edukaciji. Do sada je procedura rađena za hepatocelularni karcinom jetre, a sada se prvi put radi karcinom bronha i ulazi u pluća, kroz plućnu cirkulaciju, navodi dr Matijašević i dodaje kako je pacijent intervenciju imao 13. novembra i sve je prošlo bez komplikcija, a dolaziće na dalje kontrole i lečenje.
Ova intervencija se izvodi u tri slučaja. Prvi je kada je tumor resektabilan, odnosno može da se operiše, ali je zbog nekih drugih bolesti operaciju nemoguće izvesti. Drugi slučaj je kada je tumor u poodmaklom stadijumu, te treba da se smanji na stadijum koji ispunjava kriterijume za operaciju, a treća indikacija za intervenciju je kod metastaza vanplućnih tumora, i to kolorektalnih i sakoma.
Kateterom se ulazi od prepona kroz donju šuplju venu, kroz desnu prekomoru i komoru srca, potom smo išli u levo plućno krilo i došli do grane arterije koja ishranjuje tumor. Pozicionirali smo mikrokateter i aplikovali citostatik i embolizacioni materijal, koji zapušava arteriju i tim sprečava citostatik da ode u cirkulaciju, nego ostaje samo u tumoru, koji je kod ovog pacijenta imao pet centimetara, objašnjava dr Matijašević i ističe kako je značajnu ulogu u proceduri imala radiolog dr Slobodanka Pena Karan.
Dr Jovan Matijašević ističe kako je za izvođenjse ove procedure neophodan timski rad, te navodi da su pred njega i dr Slobodanke Pena Karan, učestvovali i dr Srđan Gavrilović, viši radiološki tehničar Zoran Elez i medicinski tehničari Maja Stanojević i Dejan Stanković.
Embolizacioni materijal je skrobna mikrosfera i resorbuje se u roku od dva, do tri sata. Citostatik koji se daje na ovaj način, direktno u tumor, ima daleko veću dozu od one koja se daje u sistemskoj hemioterapiji, a doza može da bude veća i do 20 puta, u zavisnosti od procene.
Pacijent je bio samo u lokalnoj anesteziji i već nakon dva sata je samostalno hodao, a intervencija je trajala oko sat i po. Nekada se uradi samo jedna ova transpulmonalna hemoembolizacija (TPCE), a nekada je potrebno i do pet puta da se izvede. U nekim situacijama uradi se samo TPCE, nekada se kombinuje sa zračenjem, sistemskom hemioterapijom ili sa radiofrekventnom ablacijom tumora, navodi dr Matijašević i naglašava da je ov metoda kojom se smanjuje tumor i nudi drastično duže preživljavanje obolelih.
Lekari Instituta za plućne bolesti Vojvodine bili su pre mesec dana na edukaciji u Bonu, a sada je intervenciji prisustvovao dr Jurgen Ebert, onkolog iz Berlina, koji je osmislio ovu metodu na jetri. Dr Ebert je održao i predavanje koje je obuhvatilo polje indikacija za ovu metodu , a prikazao je i dosadašnje naučne studije koje potvrđuju da ova metoda ima svoje realno mesto u grupi procedura za lečenje malignih tumora na plućima, i primarnih i metastaskih.
Mesečno bismo po indikacijama imali oko 30 pacijenata iz Vojvodine za ovu proceduru. Ministarstvo zdravlja nam je odobrilo ovu novu proceduru, a ostaje još da je prepozna i odobri i Republički fond za zdravstveno osiguranje, kao bismo mogli i da je radimo i uvrstimo u redovne procedure, naveo je dr Matijašević.
LJ. Petrović