Projekti Novosađana prednjače u oblasti veštačke inteligencije
U okviru Programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije, Fond za nauku Republike Srbije finansiraće 12, na konkursu, odabranih projekata a najbolji u svojim kategorijama, s najviše osvojenih bodova, jesu projekti Prirodno-matematičkog fakulteta i Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Ciljevi Programa su podsticanje izvrsnosti i relevantnosti naučnih istraživanja u Srbiji u domenu veštačke inteligencije, podsticanje primene rezultata naučnih istraživanja iz domena veštačke inteligencije u razvoju privrede Srbije, kao i razvoju ljudskih resursa iz domena veštačke inteligencije. Ove projekte će u naredne dve godine realizovati istraživački timovi iz Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca.
Na javni poziv koji je zatvoren 31. januara 2020. godine prijavilo se 70 istraživačkih timova. U Prvi stepen evaluacije je prošlo 53 projekata, a u Drugi stepen je upućeno 25 projekata.
Nakon završene evaluacije, šest projekata je odobreno iz osnovnih (potprogram PRVI_O), a šest iz primenjenih istraživanja (potprogram PRVI_P).
U okviru potprograma PRVI_O najviše rangirani projekat pod akronimom GRASP Prirodno- matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, ocenjen je sa 94 poena. Rukovodilac ovog projekta, čiji je budžet nešto više od 120.000 evra je Miloš Radovanović.
U okviru potprograma PRVI_P najviše rangirani projekat je projekat Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, ocenjen je sa 91 poenom. Skraćeni naziv projekta je S-ADAPT i njime rokovodi Vlado Delić sa FTN. Buyet projekta je 198.000 evra.
Među projeketima koji će biti finasirani od Fonda za nauku su i porojekti: MISSION.0 Medicinskog fakultete u Beogradu, rukovodilac je Zoran Miljković, a budžet iznosi 200.000 evra kao i Clean CaDET Fakulteta tehničkih nauka UNS, rukovodilac je Jelena Slivka, budžet iznosi 146.000 evra.
Novac na ovom konkursu dobili su i Matematički institut SANU (160.000 evra), Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu (198.000 evra), Fakultet inženjerskih nauka u Kragujevcu (198.000 evrra), Institut Mihajlo Pupin Univerziteta Beogradu (200.000 evra), Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu (199.000 evra) i Mašinski fakultet Unverziteta u Beogradu (200.000 evra).
Kako navode u Fondu, Programski odbor za evaluaciju projekata je u skladu sa Zakonom o Fondu za nauku Republike Srbije i članom 26. stav 3. Akta o ciljevima, načinu realizacije i uslovima finansiranja projekata u okviru Programa zarazvoj veštačke inteligencije formirao rang listu predloga projekata koji su zadovoljili oba stepena evaluacije i koji će biti finansirani u okviru raspoloživih sredstava. Naučni savet Fonda za nauku je dao pozitivno mišljenje na tu listu, a Upravni odbor je usvojio konačnu listu Projekata za koje se odobrava finansiranje. Tu je i projekat DECIDE Univerziteta Singidunum, kojim rukovodi Miloš Stanković uz buyet od 196.000 evra;Com-in-AI. Eleketronskog fakulteta u Nišu, rukovodilac je Zorana Perić, a budžet projekta je 190.000 evra.
Početak realizacije projekata očekuje se do kraja ovog meseca, najavili su u Fondu za nauku.
V. C.