Projekat X-DEGREE: Partnersko osvajanje tehnologije i znanja
„Eksploatacija različitih izvora u proizvodnji „zelene“ energije - X DEGREE“ u kom kao partneri učestvuju Univerzitet u Novom Sadu, JKP „Vodokanal“ iz Sombora, Fond „Evropski poslovi“ AP Vojvodine, Vinkovački vodovod i kanalizacija d.o.o. i Poljoprivredni institut Osijek, jedan je od 24 projekta Interreg IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija 2014-2020 koji će biti sufinansirani novcem Evropske unije do januara 2020. Sa budžetom od 1,7 miliona evra i trajanjem od 30 meseci to je ujedno i najveći projekat koji se realizuje u okviru programa.
Prema rečima koordinatora projekta prof.dr Filipa Kulića, glavni rezultati su izgradnja i puštanje u rad kogenerativnog postrojenja sa 200 kW električne i 230 kW toplotne snage u somborskom JKP „Vodokanal“ i povećanje proizvodnje biogasa u sadašnjem postrojenju sa 1700m 3 /dan na 3000m 3 /dan, te opremanje i puštanje u rad potpuno nove mobilne laboratorije za analizu potencijala sirovina, optimizaciju proizvodnje i analizu kvaliteta biogasa na Univerzitetu u Novom Sadu.
Izgradnja i puštanje u rad solarnih elektrana snage 380 kW u Vinkovačkom vodovodu i kanalizaciji d.o.o. i opremanje laboratorija za analizu kvaliteta biomase na Poljoprivrednom institutu Osijek novom opremom su takođe glavni rezultati projekta.
Pet partnerskih institucija je krenulo sa realizacijom projekta i prvi konkretni rezultati se očekuju u prvoj polovini 2018. godine.
-Tada bi trebalo da bude pušteno u pogon kogenerativno postrojenje u Somboru, a univerzitetska mobilna laboratorija kao i novo opremljena laboratorija u Osijeku da počnu da rade – kaže Kulić. - Takođe, planirano je da počne i izgradnja solarnih elektrana u Vinkovcima.
Naredna faza projekta obuhvata povećanje obima proizvodnje biogasa u postrojenju u Somboru i završetak izgradnje solarnih elektrana u Vinkovcima. U ovoj fazi je od posebnog značaja saradnja i koordinacija u radu projektnih partnera jer za povećanje obima proizvodnje biogasa u Somboru nije dovoljna samo mašinsko-tehnološka modifikacija biogasnog postrojenja već je potrebno formulisati potpuno nove recepture za proizvodnju biogasa zbog davanja novih sirovina u fermentore. To znači da će se pored standardne sirovine za proizvodnju biogasa, a to je mulj koji ostaje nakon prerade komunalnih otpadnih voda, dodavati i zelena ili biomasa.
Ovaj posao je sa tehnološkog aspekta izuzetno zahtevan i izazovan, tako da će on biti realizovan uz pomoć novosadske i osiječke laboratorije. Finalni rezultat bi trebala biti optimizovana proizvodnja biogasa iz kombinovanih sirovina, što znači proizvodnja dovoljnih količina biogasa dnevno uz maksimalno iskorišćenje energetskih potencijala sirovina.
Profesor Kulić napominje da je važna aktivnost u okviru realizacije projekta i izrada analitičke studije o mogućnostima i praksi primene obnovljivih izvora energije u komunalnim preduzećima u regionu za šta je zadužen Fond „Evropski poslovi“ APV. Ova studija će dati smernice i biti veoma bitna podloga za projektovanje i realizaciju budućih sistema za eksploataciju obnovljivih izvora energije, ne samo u komunalnim preduzećima nego i kod drugih korisnika u regionu.
Ta studija, kao svi dokumenti relevantni za realizaciju projekta će biti blagovremeno prezentovani i svima dostupni na sajtu projekta www.xdegree.eu.
-Uspostavljanje prvog sistema za kontinualnu proizvodnju električne energije iz otpadnih voda u regionu i pokretanja prvog sistema za proizvodnju biogasa iz kombinovanih sirovina kao što su komunalne otpadne vode, zelena masa, industrijski organski otpad će biti značajan tehnološki proboj – objašnjava Kulić. - Ovo će od partnerskih institucija načiniti regionalne lidere u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora u ovom trenutku, ne po kvantitetu, već po znanju i tehničkoj osposobljenosti da se to znanje primeni na teritoriji nekoliko susednih država.
Znanje („know-how“) koje će se akumulirati tokom realizacije projekta dodatna je vrednost projekta i predstavlja značajan potencijali za dalji razvoj i saradnju sa partnerima iz zemlje i inostranstva. Partnerske institucije će u budućnosti moći pružati savetodavnu pomoć pri realizaciji projekata iskorišćenja obnovljivih izvora energije u celom u regionu. Obuka potencijalnih i budućih korisnika, edukacija i podizanje svesti stanovništva o potrebama, mogućnostima i koristima upotrebe obnovljivih izvora energije su takođe koristi ovog projekta.
Realizacija projekta je počela u julu, a konferencija povodom početka uz učešće svih partnera održana je 12. oktobra u Somboru.