PROGRAM PODRŠKE DECI S POREMEĆAJEM U PONAŠANJU Centri za socijalni rad masovno traže pomoć
Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu (PZSZ) je aprila 2023. godine započeo realizaciju 18-mesečnog, gotovo 200.000 evra vrednog projekta „Razvoj i implementacija programa kao odgovor na potrebe dece sa poremećajem u ponašanju”, koji sufinansira Evropska unija sa 167.409 evra u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014–2020.
Kako je svojevremeno objasnila direktorka PZSZ-a Maja Miljković, glavna karaktristika poremećaja u ponašanju je ponavljano i trajno prisustvo antisocijalnog, agresivnog i izazivačkog ophođenja, koje odstupa od dečjeg nestašluka ili adolescentskog bunta, narušava prava drugih i krši osnovne, uzrastu primerene socijalne norme i pravila, te zahteva stručnu intervenciju i podršku. Uzrok tome leži u porodicama koje svoje kapacitete usmeravaju na obezbeđivanje egzistencije, zanemarujući svoju vaspitnu i zaštitnu funkciju, dok je škola nemoćna u sistemskom odgovoru na problem.
– Poslednjih godina veliki broj centara za socijalni rad je od Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu tražio podršku kada postoji potreba za smeštajem dece sa poremećajem u ponašanju – kaže Miljkovićeva, dodajući da su 2021. sproveli istraživanje, kojim je obuhvaćeno svih 45 centara i ustanove za decu u AP Vojvodini, kad je ustanovljeno da 873 dece ispunjava kriterijume za dijagnostikovanje poremećaja u ponašanju.
U okviru trećeg poziva na Programu prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020. ugovoren je projekat i uspostavljeno partnerstvo Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu sa Centrom za socijalni rad iz Bijeljine i Centrom za socijalni rad iz Stare Pazove na razvoju modela, razmenom znanja i iskustava stručnjaka, a planirano je i povećanje stepena kompetencija profesionalaca u sistemu socijalne zaštite.
– Do sada je završen trening za trenere, za jednu grupu praktičara održana Obuka za sprovođenje tretmana poremećaja ponašanja dece i mladih u sistemu socijalne zaštite u Starim Banovcima, a ovog meseca će se održati obuka i za drugu grupu učesnika, i to od 19. do 23. februara. Takođe je obučena i jedna grupa praktičara u Bosni i Hercegovini – navodi.
Cilj pomenutih obuka je usmeren na sticanje specijalizovanih znanja i praktičnih veština za sprovođenje tretmana poremećaja ponašanja i emocija, te ovladavanje tehnikama pružanja podrške deci, mladima koji su u riziku od nastanka poremećaja u ponašanju i njihovim porodicama, dodaje.
Projektom će takođe biti realizovan pilot-program u postojećem Dnevnom boravku za decu u riziku u Bijeljini, kao i u novoformiranom Dnevnom boravku u Staroj Pazovi, koji će koristiti znanje naučeno na obukama, a zatim će se izraditi priručnik za rad sa decom, koji će predstavljati najbolje primere iz prakse, dodaje sagovornica.
– Nakon završetka ovog projekta, verujemo da će postignuti rezultati biti temelj za dalje unapređenje usluga i podrška deci sa poremećajem u ponašanju. Umrežavanjem relevantnih institucija i organizacija osiguraćemo održivost i kontinuiranu podršku profesionalcima koji rade sa takvom decom. Takođe, želimo da podstaknemo dalje istraživanje i razmenu znanja u ovoj oblasti kako bismo pronašli najbolje načine za rešavanje problema sa kojima se deca suočavaju – kaže Miljkovićeva.
S. Milačić