Profesori i istraživači traže promenu prosvetnih zakona
BEOGRAD: Univerzitetski profesori i istraživaci pokrenuli su peticiju kojom se zahteva da se hitno zaustavi primena svih obrazovnih zakona koji su nedavno usvojeni i da se započne rad na donošenju novih zakona zasnovanih na stavovima struke.
Peticija se sprovodi elektronski na sajtu Udruženja profesora i istraživanja, a do 14 sati potpisalo je 107 univerzitetskih profesora i istraživača.
U saopštenju Udruženja profesora i istraživača navodi se da su paketom novih zakona o obrazovanju, koji su po hitnoj proceduri usvojeni u Skupštini Srbije, zadaci akademske zajednice i celokupne obrazovne struke predati u ruke politickih struktura.
"Ovim zakonima zadat je veliki udarac autonomiji univerziteta, smanjen je uticaj nezavisnih tela na kreiranje obrazovnih politika i praćenje njihove realizacije. Ugrožena su prava učenika na kvalitetno obrazovanje i uveden je niz mera koje se mogu politički zloupotrebiti na štetu samog obrazovnog sistema i društva uopšte", navodi se u saopštenju.
Oni podsećaju da su najviše akademske institucije (SANU, KONUS i NSVO) u pismu upućenom Ministarstvu prosvete upozorile na drastično kršenje autonomije univerziteta, a samim tim i na oduzimanje ključne uloge koju bi akademska zajednica morala imati, kako posredno tako i neposredno, u društvenom životu Srbije.
Ministarstvo prosvete danas je u odgovoru na primedbe prosvetnih institucija negiralo njihove tvrdnje da Zakon o visokom obrazovanju ugrožava autonomiju univerziteta, uz podsećanje da je usvajanju Zakona prethodila široka javna rasprava, a da su u radnoj grupi koja je radila na pripremi nacrta zakona bili i predstavnici akademske zajednice.
U Skupštini Srbije nedavno je usvojen set prosvetnih zakona i to Zakon o visokom obrazovanju, Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV), Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, Zakona o dualnom obrazovanju.