Profesor Ventura iz Španije operiše kičmu našoj deci
Čuveni španski hirurg i lekar svetskog glasa profesor dr Norberto Ventura ove nedelje je ponovo u Novom Sadu i u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečjoj bolnici, operiše kičme deci.
Kako „Dnevnik“ saznaje, dr Ventura je stigao u ponedeljak i uradio je jednu manju operaciju, a potom je u naredna dva dana uradio po jednu operaciju skolioze. Danas, poslednjeg dana boravka, na programu mu je dvoje dece, kojima takođe operiše skoliozu.
- Tokom ovog boravka dr Ventura operiše četvoro dece, koji nisu samo iz Vojvodine, nego iz cele Srbije. U pitanju su deca od 13 do 17 godina i imaju skolioze kojima se ne zna uzrok. Operacijama se ispravljaju krivine kičme, to su korektivne operacije dece koja godinama imaju tegobe. Operacijama se preveniraju još ozbiljnije tegobe, koje se javljaju tokom daljeg napredovanja krivljenja kičme, sve dok deca rastu – objašnjava hirurg dr Vladimir Đan iz Dečje bolnice, koje je u našem timu hirurga i kojeg dr Ventura obučava, kako bi samostalno mogao da izvodi intervencije.
Ovo je treća poseta dr Venture Novom Sadu. U prethodne dve posete operisao je četvoro dece, a jednom je bio u poseti i kako bi se upoznao sa lekarima i uslovima rada u Dečjoj bolnici. Svaki put je obavljao preglede i do sada je pregledao tridesetak pacijenata.
- Ovakve operacije skolioze u inostranstvu koštaju više desetina hiljada evra, a sve intervencije koje radi dr Ventura su besplatne za našu decu, jer se rade o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje – naglasio je dr Đan.
- Na pregledima je video da je za još desetak dece potrebna operacija i oni su kandidati za operativno lečenje. Ove operacije se sve do dolaska dr Venture nisu radile u Novom Sadu, nego su deca iz Vojvodine išla ili u Beograd na Banjicu na preglede i lečenja, ili u Kragujevac, gde dr Ventura takođe dolazi već nekoliko godina, pregleda i operiše decu – ispričao je dr Đan.
Kako objašnjava dr Đan, za profesora Venturu to su rutinske operacije, ali one nisu ni malo jednostavne, veoma su rizične, rade se na kičmi, samim tim je rizik veći nego kod nekih drugih operacija. Ove intervencije su komplikovane i traju minimalno po četiri, pet sati.
- Pre početka kovida, u martu, dr Ventura je bio kod nas i tada je odredio koja deca su za operaciju. Intervencije su više puta zakazivane i odlagane zbog epidemiološke situacije i plan je da krajem novembra ponovo bude ovde. Obećao je da će dolaziti koliko god bude mogao, kako bi pomogao u razvoju dečje spinalne hirurgije u Novom Sadu – istakao je dr Đan i napomenuo kako su dolasci profesora iz Barselone mogući zahvaljujući pomoći i podršci Ministarstva zdravlja, kao i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo.
Do sada su lekari iz Dečje bolnice svake godine prosečno slali od 50 do 70 dece u Beograd, na konsultativno mišljenje, a njih 15 do 20 bili su kandidati i za operaciju. Sada više ne moraju da idu u Beograd, čeka ni za konsultativno mišljenje, jer ih u Novom Sadu pregleda, da savet o lečenju i operiše ovaj svetski poznat stručnjak.
Dr Vladimir Đan kaže kako za ovu saradnju imaju snažnu podršku u Dečjoj bolnici, te da direktorka ustanove docentkinja dr Jelena Antić planira i saradnju sa lekarima drugih specijalnosti iz dečje bolnice u Barseloni iz koje dolazi dr Ventura.
- Nisu u pitanju samo ozbiljne krivine, nego i neka druga stanja, kao što je spinalna mišićna atrofija tip 2, kao što su neuromuskularne skolioze poreklom cerebralne paralize i on o njima daje mišljenje za dalje lečenje. Naravno, ukoliko bude potrebno operativno lečenje, on će ih i operisati tokom neke od sledećih poseta, a mi pozivamo tu decu i na operaciju – objašnjava dr Đan.
Dr Ventura pomaže našim lekarima i u postavljanju dijagnoza i indikacija za operativno lečenje, jer nekada po knjigama, kada se gleda samo rendgenski snimak oni jesu kandidati za operaciono lečenje, ali nije uvek tako. Dr Ventura ih gleda multidisciplinarno i pokušava da nađe rešenje koje je najbolje za svaki konkretan slučaj. Nekad je možda bolje da se sa operacijom sačeka malo, ukoliko nema tegoba, ukoliko krivina nije jako uznapredovala, ukoliko se tek očekuje intenzivan rast. Nekada je bolje planirati tu operaciju za tri ili šest meseci ili čak za godinu dana.
- Potrebno je naći odgovarajući momenat za svako pojedinačno dete. Da se ne radi šablonski, nego da se za svako dete traži adekvatan momenat, a samim tim i operativna tehnika koja će da se koristi. Da li će se napraviti fuzija samo grudne kičme ili čitavog kičmenog stuba – napominje dr Đan i dodaje, da je jedan od ciljeva dr Venture, da ga obuči da kad on više ne bude mogao da dolazi, da može i sam polako da zbrinjava takva stanja.
Dr Đan hvali dr Venturu kao izuzetnog pedagoga i edukatora.
LJ. Petrović