Професор Вентура из Шпаније оперише кичму нашој деци
Чувени шпански хирург и лекар светског гласа професор др Норберто Вентура ове недеље је поново у Новом Саду и у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници, оперише кичме деци.
Како „Дневник“ сазнаје, др Вентура је стигао у понедељак и урадио је једну мању операцију, а потом је у наредна два дана урадио по једну операцију сколиозе. Данас, последњег дана боравка, на програму му је двоје деце, којима такође оперише сколиозу.
- Током овог боравка др Вентура оперише четворо деце, који нису само из Војводине, него из целе Србије. У питању су деца од 13 до 17 година и имају сколиозе којима се не зна узрок. Операцијама се исправљају кривине кичме, то су корективне операције деце која годинама имају тегобе. Операцијама се превенирају још озбиљније тегобе, које се јављају током даљег напредовања кривљења кичме, све док деца расту – објашњава хирург др Владимир Ђан из Дечје болнице, које је у нашем тиму хирурга и којег др Вентура обучава, како би самостално могао да изводи интервенције.
Ово је трећа посета др Вентуре Новом Саду. У prеthodnе две посете оперисао је четворо деце, а једном је био у посети и како би се упознао са лекарима и условима рада у Дечјој болници. Сваки пут је обављао прегледе и до сада је прегледао тридесетак пацијената.
- Овакве операције сколиозе у иностранству коштају више десетина хиљада евра, а све интервенције које ради др Вентура су бесплатне за нашу децу, јер се раде о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање – нагласио је др Ђан.
- На прегледима је видео да је за још десетак деце потребна операција и они су кандидати за оперативно лечење. Ове операције се све до доласка др Вентуре нису радиле у Новом Саду, него су деца из Војводине ишла или у Београд на Бањицу на прегледе и лечења, или у Крагујевац, где др Вентура такође долази већ неколико година, прегледа и оперише децу – испричао је др Ђан.
Како објашњава др Ђан, за професора Вентуру то су рутинске операције, али оне нису ни мало једноставне, веома су ризичне, раде се на кичми, самим тим је ризик већи него код неких других операција. Ове интервенције су компликоване и трају минимално по четири, пет сати.
- Пре почетка ковида, у марту, др Вентура је био код нас и тада је одредио која деца су за операцију. Интервенције су више пута заказиване и одлагане због епидемиолошке ситуације и план је да крајем новембра поново буде овде. Обећао је да ће долазити колико год буде могао, како би помогао у развоју дечје спиналне хирургије у Новом Саду – истакао је др Ђан и напоменуо како су доласци професора из Барселоне могући захваљујући помоћи и подршци Министарства здравља, као и Покрајинског секретаријата за здравство.
До сада су лекари из Дечје болнице сваке године просечно слали од 50 до 70 деце у Београд, на консултативно мишљење, а њих 15 до 20 били су кандидати и за операцију. Сада више не морају да иду у Београд, чека ни за консултативно мишљење, јер их у Новом Саду прегледа, да савет о лечењу и оперише овај светски познат стручњак.
Др Владимир Ђан каже како за ову сарадњу имају снажну подршку у Дечјој болници, те да директорка установе доценткиња др Јелена Антић планира и сарадњу са лекарима других специјалности из дечје болнице у Барселони из које долази др Вентура.
- Нису у питању само озбиљне кривине, него и нека друга стања, као што је спинална мишићна атрофија тип 2, као што су неуромускуларне сколиозе пореклом церебралне парализе и он о њима даје мишљење за даље лечење. Наравно, уколико буде потребно оперативно лечење, он ће их и оперисати током неке од следећих посета, а ми позивамо ту децу и на операцију – објашњава др Ђан.
Др Вентура помаже нашим лекарима и у постављању дијагноза и индикација за оперативно лечење, јер некада по књигама, када се гледа само рендгенски снимак они јесу кандидати за операционо лечење, али није увек тако. Др Вентура их гледа мултидисциплинарно и покушава да нађе решење које је најбоље за сваки конкретан случај. Некад је можда боље да се са операцијом сачека мало, уколико нема тегоба, уколико кривина није јако узнапредовала, уколико се тек очекује интензиван раст. Некада је боље планирати ту операцију за три или шест месеци или чак за годину дана.
- Потребно је наћи одговарајући моменат за свако појединачно дете. Да се не ради шаблонски, него да се за свако дете тражи адекватан моменат, а самим тим и оперативна техника која ће да се користи. Да ли ће се направити фузија само грудне кичме или читавог кичменог стуба – напомиње др Ђан и додаје, да је један од циљева др Вентуре, да га обучи да кад он више не буде могао да долази, да може и сам полако да збрињава таква стања.
Др Ђан хвали др Вентуру као изузетног педагога и едукатора.
Љ. Петровић