Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Procena rizika od klimatskih promena u slivu Dunava

08.03.2018. 10:04 10:08
Piše:
Foto: Promo

Na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu početkom sedmice održan je prvi radni sastanak namenjen korisnicima rezultata projekta Inovacioni hab za procenu rizika od prirodnih katastrofa i klimatskih promena, koji se realizuje u okviru velikog evropskog programa za inovacije i istraživanja Horizont 2020 pod nazivom H2020_Insurance.

Nije pri tome zgoreg napomenuti da u realizaciji ovog međunarodnog projekta, čiji je cilj, između ostalog, uspostavljanje novog modela za procenu rizika, kao i poboljšanje postojećih klimatskih modela i tehnika za procenu materijalne štete i gubitaka, FTN učestvuje kao jedini partner iz Srbije.

Pored tima istraživača iz naše zemlje, koji koordinira dr Maja Turk Sekulić, vanredni profesor na Departmanu za zaštitu životne sredine, deo kolaboracije su i istraživači iz Francuske, Velike Britanije, Hong Konga, Danske, Austrije, Mađarske, Holandije, Španije i Kenije, dok je Koordinator projekta Institut za istraživanje klimatskih promena iz Potsdama u Nemačkoj. Sam projekat ima nekoliko tzv. radnih paketa, od kojih je za našu zemlju najzanimljiviji onaj koji se odnosi na hidro-klimatske rizike u slivu Dunava.

Kako je na samom sastanku predočio predstavnik Instituta u Podsdamu, velike dunavske vode, koje su 2002. poplavile dobar deo centralne Evrope, pričinile su od Nemačke do Mađarske štetu ukupno tešku 16,5 milijardi evra odnevši i 39 ljudskih života. Kako bi se ovakav scenario sprečio, ideja je da se razvije metodologija procene rizika, koja bi obuhvatila mnoštvo parametara, od uticaja klimatskih promena na vremenske prilike, do izrade grafičkog interfejsa, odnosno vizualizacije opasnosti. Kao jedan od krajnjih izlaza dobio bi se i optimizovani softver za proračun rizika potencijalnih gubitaka izazvanih ekstremnim klimatskim doga- đajima u regionu - Oasis Loss Modelling Framework.

U svakom slučaju, očekuje se da realizacija i rezultati projekta pruže našoj zemlji podršku u domenu unapređenja i prevazilaženja problema vezanih za klimatske promene koje rezultiraju poplavama, sušama, olujama i velikim toplotnim talasima, te, posledično, značajnim finansijskim gubicima.

Pored toga, fokus će biti i na analizama koje bi mogle da pomognu pri donošenju kapitalnih investicionih odluka, bilo u javnom, industrijskom ili, pak, finansijskom sektoru, u smislu projekcije odnosa ulaganja u zaštitnu infrastrukturu spram potencijalne štete, a značajan akcenat će biti usmeren i ka razvoju potencijala javnog i privatnog partnerstva

Jedan od stejholdera u ovom projektu upravo je novosadsko Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija”, jer je ideja da Oasis Loss Modelling Framework bude korišćen i prilikom projektovanja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Novog Sada.

Naime, jedna od uloga Oasis LMF-a bila bi i analiza mogućeg uticaja na funkcionisanje postrojenja eventualnih visokih vodostaja Dunava, odnosno poplavnih talasa, koje bi Novi Sad mogao u budućnosti da očekuje kao posledicu klimatskih promena. Cilj je, dakako, da se obezbedi maksimalna sigurnost investicije između ostalog i adekvatnim izborom tehnologije koja bi bila prilagodljiva mogućim ekstremnim uslovima.

Tokom radnog sastanka na FTN-u prezentovana je i preliminarna studija izvodljivosti (i isplativosti) ove investicije, koja je još uvek podložna promeni u nizu detalja, ali je gotovo izvesno da će postrojenje biti građeno na tzv. Rokovom potoku, koji se pokazao kao najbolja od 12 mogućih lokacija, koliko je ukupno bilo u opticaju. Inače, projekat H2020_Insurance formalno je započet u maju 2017. i trebalo bi da bude okončan aprila 2020, ukupan budžet je 5,44 miliona evra, od čega je ulog Evropske unije na nivou 4,8 miliona. Od toga je za istraživače iz Novog Sada opredeljeno 81.250 evra.

M. Stajić

Piše:
Pošaljite komentar