Preživeti pakao: Jesti pomalo, piti dosta vode, "lakše" s alkoholom i kafom
BEOGRAD: Ne izlazite iz kuće u najtoplijem delu dana, rashlađujte se, pijte vodu, izbegavajte naporne fizičke aktivnosti, ne ostavljajte decu i životinje u parkiranom vozilu, preporuke su Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut za ponašanje tokom ekstremno visokih temperatura.
Preporuka je da prostor u kome boravite uvek bude rashlađen, tokom dana 32 stepena Celzijusovi, noću oko 24 stepena.
To je naročito važno za decu uzrasta do dve godine, osobe starije od 60 godina, kao i za hronične bolesnike.
Iz Batuta savetuju da se noćni vazduh iskoristi za rashlađivanje doma, te da bi tokom noći trebalo otvoriti sve prozore i podići roletne, a tokom dana zatvoriti prozore i prozorske zastore.
Okačite vlažne čaršave na otvorene prozore kako biste rashladili vazduh u sobi, ukoliko nemate klima uređaj, savetuju Batut na svom sajtu.
Savet je da se izbegava boravak napolju u toku najtoplijeg dela dana od 10 do 17 sati, kao i da se izbegavaju naporne fizičke aktivnosti. Ako morate da ih obavljate, činite to u toku najhladnijeg dela dana, što je između 4 i 7 sati ujutru, savetuju lekari.
Mogu da pomognu i hladne obloge, peškire, sunđeri, kupke za stopala.
Nosite laganu, komotnu odeću od prirodnih materijala, svetlih boja. Ako izlazite napolje, nosite šešir ili kapu sa širokim obodom i naočare za sunce, savetuju iz Batuta.
Lekari kažu da treba unositi redovno tečnost, pre svega vodu, da ne treba piti alkohol i smanjite unos kafe i gaziranih bezalkoholnih pića.
Uzimajte manje, a češće obroke. Izbegavajte hranu sa visokim sadržajem proteina, savet je lekara.
Takođe, redovno proveravajte kako su vam članovi porodice, prijatelji i susedi, koji žive sami.
Pomoć treba potražiti ako se oseti vrtoglavica, slabost, uznemirenost, intenzivna žeđ ili glavobolja.
Savet je, što je moguće pre, preći u rashlađen prostor i izmerite telesnu temperaturu.
Popijte nekoliko gutljaja vode ili voćnog soka sobne temperature, savetuju lekari.
Ukoliko vam se jave bolni grčevi u mišićima, sklonite se u hlad ili uđite u rashladeni prostor, postepeno unositi vodu, a ukoliko grčevi potraju duže od sat vremena treba da potražite lekarsku pomoć.
Ako primetite kod nekog od članova vaše porodice ili ljudi kojima pomažete toplu, suvu kožu i buncanje, pojavu grčeva, nesvesticu, odmah pozovite lekara.
Dok čekate na pomoć, pokušajte osobu da rashladite hladnim oblogama, dajte joj da pije tečnost, oslobodite je viška odeće, savetuju iz Batuta.