PREPORUKE RADNE GRUPE MINISTARSTVA ZDRAVLJA ZA POSTUPANJE U USLOVIMA PANDEMIJE KOVIDA-19 Obavezno testiranje zaposlenih u zdravstvenim ustanovama
U Institutu za Javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” održan je sastanak radne grupe Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovida-19. na kojem su donete preporuke za postupanje na nivou primarne zdravstvene zaštite, bolničkih ustanova, kao i u vezi sa nošenjem maski u zdravstvenim ustanovama i vakcinacijom.
Obavezno je testiranje na kovid-19 svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, ukoliko imaju simptome akutne respiratorne infekcije i njihova obavezna kontrola i testiranje nakon preležane infekcije.
Obavezno je testiranje kontakata sa kovid-19 pozitivnim licima u zdravstvenim ustanovama, u skladu sa važećim Stručno metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije kovid-19.
Testiranje pacijenata kao uslov za hospitalizaciju ostaje i dalje isti, u skladu sa važećim Stručno metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije kovida-19.
Neophodno je testiranje za prijem na hematološka i onkološka odeljenja, kao i odeljenja gerijatrije i odeljenja gde se leče pacijenti sa primarnim i teškim imunodeficijencijama.
Simptomi koronavirusa slični kao ranije
Pulmolog u laboratoriji „Vatreno oko” Snežana Jovanović izjavila je da su simptomi koronavirusa u ovom talasu slični kao u prethodnom periodu, kada su se pacijenti uglavnom javljali sa temperaturom, bolovima u grlu, glavoboljom.
– Ako govorimo o simptomima, oni su slični onim simptomima koji su se javili u prethodnim talasima, dakle povišena temperatura koja može i ne mora da se javi kod svih pacijenata, bolovi u guši, glavobolja, jeza, drhtavica, malaksalost, pojedini pacijenti imaju kašalj i može se kod pojedinih pacijenata javiti osip po koži – rekla je Snežana Jovanović za Tanjug.
Pacijenti se, prema njenim rečima, žale i na poremećaj sluha, čula ukusa i mirisa.
Neophodno je testirati sve pacijente koji imaju simptome i znake akutne respiratorne infekcije, u trenutku prijema na bolničko lečenje.
Zabrana poseta u bolnicama je u nadležnosti komisija za prevenciju bolničkih infekcija, svake zdravstvene ustanove.
Komisije za prevenciju bolničkih infekcija u zdravstvenim ustanovama su dužne da u narednih sedam dana izvrše procenu epidemiološke situacije u svojoj ustanovi, da daju predlog mera, kao i da na dalje redovno, kontinuirano prate epidemiološku situaciju u zdravstvenoj ustanovi u saradnji sa teritorijalno nadležnim institutom/zavodom za javno zdravlje, a u skladu sa važećim Stručno metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije kovid-19.
Radna grupa je zauzela stav da je neophodno obavezno nošenje zaštitnih maski u svim zdravstvenim ustanovama.
U Vojvodini epidemiološka situacija nesigurna
Institut za javno zdravlje Vojvodine ocenjuje epidemiološku situaciju s kovidom-19 u AP Vojvodini kao nesigurnu. Tokom prethodnog dana u Vojvodini je registrovano 78 novih slučajeva. Na teritoriji Grada Novog Sada registrovano je 12 novih infekcija virusom SARS-CoV-2. Broj registrovanih aktivnih slučajeva u Vojvodini je 286, dok je registrovanih aktivnih slučajeva u Novom Sadu 36.
U pogledu bolničkih kapaciteta za smeštaj hospitalizovanih pacijenata obolelih od kovida-19, Radna grupa je stava da za sada nije neophodno dodatno proširenje kapaciteta.
- Pratiće se epidemiološka situacija i u skladu sa tim će Radna grupa blagovremeno reagovati i dati smernice za uvođenje neophodnih promena - naveo je Institut „Batut”.
Kada je reč o vakcinaciji protiv kovida-19, ona se sprovodi u skladu sa preporukama Stručnog komiteta za imunizaciju, a u skladu sa Stručno metodološkim uputstvom Instituta za javno zdravlje Srbije.
- Naglašen je značaj vakcinacije protiv kovida-19 i sezonske vakcinacije protiv gripa (koje se mogu aplikovati istovremeno ili u bilo kom vremenskom razmaku), s obzirom na predstojeću sezonu respiratornih infekcija - istaknuto je u saopštenju Instituta „Batut”.
R. D.