ПРЕПОРУКЕ РАДНЕ ГРУПЕ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА ЗА ПОСТУПАЊЕ У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ КОВИДА-19 Обавезно тестирање запослених у здравственим установама
У Институту за Јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” одржан је састанак радне групе Министарства здравља за поступање у условима пандемије ковида-19. на којем су донете препоруке за поступање на нивоу примарне здравствене заштите, болничких установа, као и у вези са ношењем маски у здравственим установама и вакцинацијом.
Обавезно је тестирање на ковид-19 свих запослених у здравственим установама, уколико имају симптоме акутне респираторне инфекције и њихова обавезна контрола и тестирање након прележане инфекције.
Обавезно је тестирање контаката са ковид-19 позитивним лицима у здравственим установама, у складу са важећим Стручно методолошким упутством за поступање у условима пандемије ковид-19.
Тестирање пацијената као услов за хоспитализацију остаје и даље исти, у складу са важећим Стручно методолошким упутством за поступање у условима пандемије ковида-19.
Неопходно је тестирање за пријем на хематолошка и онколошка одељења, као и одељења геријатрије и одељења где се лече пацијенти са примарним и тешким имунодефицијенцијама.
Симптоми коронавируса слични као раније
Пулмолог у лабораторији „Ватрено око” Снежана Јовановић изјавила је да су симптоми коронавируса у овом таласу слични као у prеthodnom периоду, када су се пацијенти углавном јављали са температуром, боловима у грлу, главобољом.
– Ако говоримо о симптомима, они су слични оним симптомима који су се јавили у prеthodnim таласима, дакле повишена температура која може и не мора да се јави код свих пацијената, болови у гуши, главобоља, језа, дрхтавица, малаксалост, поједини пацијенти имају кашаљ и може се код појединих пацијената јавити осип по кожи – рекла је Снежана Јовановић за Танјуг.
Пацијенти се, према њеним речима, жале и на поремећај слуха, чула укуса и мириса.
Неопходно је тестирати све пацијенте који имају симптоме и знаке акутне респираторне инфекције, у тренутку пријема на болничко лечење.
Забрана посета у болницама је у надлежности комисија за превенцију болничких инфекција, сваке здравствене установе.
Комисије за превенцију болничких инфекција у здравственим установама су дужне да у наредних седам дана изврше процену епидемиолошке ситуације у својој установи, да дају предлог мера, као и да на даље редовно, континуирано прате епидемиолошку ситуацију у здравственој установи у сарадњи са територијално надлежним институтом/заводом за јавно здравље, а у складу са важећим Стручно методолошким упутством за поступање у условима пандемије ковид-19.
Радна група је заузела став да је неопходно обавезно ношење заштитних маски у свим здравственим установама.
У Војводини епидемиолошка ситуација несигурна
Институт за јавно здравље Војводине оцењује епидемиолошку ситуацију с ковидом-19 у АП Војводини као несигурну. Током prеthodnog дана у Војводини је регистровано 78 нових случајева. На територији Града Новог Сада регистровано је 12 нових инфекција вирусом САРС-ЦоВ-2. Број регистрованих активних случајева у Војводини је 286, док је регистрованих активних случајева у Новом Саду 36.
У погледу болничких капацитета за смештај хоспитализованих пацијената оболелих од ковида-19, Радна група је става да за сада није неопходно додатно проширење капацитета.
- Пратиће се епидемиолошка ситуација и у складу са тим ће Радна група благовремено реаговати и дати смернице за увођење неопходних промена - навео је Институт „Батут”.
Када је реч о вакцинацији против ковида-19, она се спроводи у складу са препорукама Стручног комитета за имунизацију, а у складу са Стручно методолошким упутством Института за јавно здравље Србије.
- Наглашен је значај вакцинације против ковида-19 и сезонске вакцинације против грипа (које се могу апликовати истовремено или у било ком временском размаку), с обзиром на предстојећу сезону респираторних инфекција - истакнуто је у саопштењу Института „Батут”.
Р. Д.