PREKOGRANIČNA SARADNJA SRBIJE I MAĐARSKE U OKVIRU PROJEKTA „HRANIMO BUDUĆNOST” Kursevi za akademce i zaposlene u prehrambenom sektoru
Kreiranje programa celoživotnog učenja kroz teorijske obuke i treninge okosnica je projekta „Hranimo budućnost”, koji je spojio Tehnološki fakultet u Novom Sadu i Trgovinsko-industrijsku komoru Čongrad-Čanad iz Segedina.
Svečano otvaranje dvogodišnjeg projekta, koji se sprovodi u okviru Interreg VI-A IPA programa prekogranične saradnje Mađarske i Srbije, a u sklopu Instrumenta za pretpristupnu pomoć, održano je juče u Privrednoj komori Vojvodine, kao jednom od pružalaca podrške, uz Studentski centar, Studentski dom Evropa i klaster za ekološku energiju i kulturu Ekopanonija.
Prema rečima dekanke Tehnološkog fakulteta i učesnice u projektu Biljane Pajin, obuka je namenjena studentima i stručnjacima iz malih i srednjih preduzeća, kao i onima koji su zaposleni u ugostiteljstvu, a tema je vrlo aktuelna, budući da će hrana, pre svega kvalitetna, ali i funkcionalna, biti dugo u fokusu.
– S druge strane, digitalizacija je nešto što nas takođe ne može zaobići, pa su jedna od tema projekta pametne fabrike hrane, odnosno digitalno upravljanje procesima proizvodnje – dodala je prof. dr Pajin. – Cilj nam je takođe povećanje svesti o cirkularnoj ekonomiji i tešnje povezivanje sa kolegama iz Segedina, te će biti prilike da studenti završnih godina borave u nekim tamošnjim kompanijama. Iako je osnovna misija Tehnološkog fakulteta da obrazuje diplomirane inženjere tehnologije u prehrambenoj oblasti, celoživotno učenje je nešto sa čime se sreće praktično svaka industrija. Pokušaćemo da nadogradimo veštine, tzv. soft skills, kod ljudi koji su pre možda desetak godina završili formalno obrazovanje, kako bi išli u korak sa potrebama savremenog društva.
Citirajući nobelovca Normana Borluga, predsednik Skupštine APV Balint Juhas napomenuo je da se svetski mir ne može sačuvati praznih stomaka.
– To nas podseća na značaj ulaganja u obrazovanje i infrastrukturu u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, što je i cilj ovog projekta. Inače, prekogranična saradnja Mađarske i Srbije je važan instrument, a više stotina projekata realizovanih u proteklim budžetskim periodima uticalo je na razvoj celog regiona – rekao je Juhas.
Projekat „Hranimo budućnost” finansira Evropska unija i traje do 31. maja 2026, a u okviru njega Tehnološki fakultet će modernizovati jednu svoju laboratoriju. Kursevi radi usavršavanja i prekvalifikacije radne snage održavaće se u Regionalnom centru za stručnu obuku, a neki od njih biće uključeni i u redovnu nastavu.
S. Milačić