Poverenik: Podaci o obolelima ne smeju da ugroze privatnost
U saopštenju dostavljenom medijima, Poverenik navodi da pravovremeno i tačno informisanje javnosti izvesno može doprineti smanjenju uznemirenosti građana i sprečavanju nastanka panike.
BEOGRAD: Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Milan Marinović, apelovao je danas na sve organe javne vlasti da postupaju po zahtevima koji su u vezi sa sprečavanjem širenja korona virusa i zaštitom zdravlja stanovništva i da proaktivno deluju i objavljuju što veći broj informacija.
U saopštenju dostavljenom medijima, Poverenik navodi da pravovremeno i tačno informisanje javnosti izvesno može doprineti smanjenju uznemirenosti građana i sprečavanju nastanka panike.
Takođe, Poverenik je naglasio da je prilikom objavljivanja informacija o obolelim licima i potencijalno zaraženim licima potrebno voditi računa o tome da se time ne povređuje privatnost tih lica i ne otkriva njihov identitet.
Dodaje da se može objavi samo minimum onih podataka koji je neophodan u cilju zaštite javnog zdravlja i smanjenja broja obolelih, jer, kaže, objavljivanje brojnih informacija o obolelim građanima, pored narušenog zdravlja, ugrožava i njihovu privatnost i dostojanstvo.
Poverenik je istakao i da u situaciji proglašenog vanrednog stanja, pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja nije suspendovano, ali da ostvarenje ovog prava treba prilagoditi novonastalim okolnostima
Takođe, povodom odluke o uvođenju vanrednog stanja, Poverenik je uputio apel građanima Srbije da se ponašaju u svemu u skladu sa merama Vlade Srbije.
Marinović je i pozdravio donošenje Uredbe o primeni rokova u upravnim postupcima za vreme vanrednog stanja.
Osim toga, Poverenik je oštro osudio pojavu lažnih vesti i tim povodom izrazio zabrinutost i upozorio građane, posebno starije, da ne nasedaju na razne "ponude za pomoć" i da ne daju svoje podatke o ličnosti nepoznatim licima i bez ikakvog osnova, kako ne bi došli u situaciju da zbog toga pretrpe štetne posledice.
Marinović je i pozdravio saopštenje predsedavajuće Komiteta Konvencije 108 Alesandre Perući i Komesara za zaštitu podataka Saveta Evrope Žan-Filip Voltera, u kom su izneli stav o zaštiti podataka o ličnosti za vreme trajanja pandemije Kovid-19.
U tom saopštenju se ističe da zbog primene određenih mera za vreme pandemije Kovid-19, države moraju da obrate pažnju na to koliko te mere predstavljaju pretnju po demokratiju, vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava, uključujući i prava na privatnost i zaštitu podataka o ličnosti.