Potrebna podrška da bi se sačuvalo sećanja na žrtve Jadovna
BEOGRAD: Želju da obeži Dan sećanja na srpske žrtve uštaškog zločina u logoru Jadovno i oda im poštu ove godine imao je veći broj ljudi, među njima i mladih, nego ranijih godina, rečeno je na današnjoj konferenciji za štampu koju je organizovalo istoimeno Udruženja iz Banjaluke.
Kako je naveo Predsednik Udruženja Jadovno 1941. Dušan Bastašić, nažalost nijebilo ni finansijskih mogućnosti ni logističke podrške da svi koji osećaju pijetet prema žrtvama ovog stratišta u hrvatskoj dođu.
"Očekujemo konkretniju i izdašniju podršku institucija, pre svega Republike Srpske, ali i Srbije u organizovanju ovakvog jednog skupa, jer radi se o jedinom komemorativnom skupu srpskim žrtvama, stradalim u NDH, koje potomci i poštovaoci organizuju van granica Srbije i Republike Srpske", kazao je Bastašići i podsetio je da je ovo deveti put da Udruženje obeležava dan sećanja na žrtve ovog ustaškog zločina u Hrvatskoj.
Podsetio je da se to mesto stradanja nalazi u Gospiću, na Velebitu, na prostoru odakle, prema njegovim rečima,potiče najviše ustaških zločinaca 1941. i 1942. godine, od kojih su mnogi nakon Jadovna nastavili isto da se ponašaju u Jasenovcu.
"To stratište se nalazi na području gde su 1991. godine u iste jame bacani Srbi ponovo posle 50 godina, o čemu ima i svedočenja. To je područje u kojem nismo dobrodošli, o čemu svedoči veliki broj policijskih službenika, raznih hrvatskih službi, kojih nekada ima više nego hodočasnika", kazao je Bastašić.
Član udruženja za odbranu ćirilice "Dobrica Erić" iz Beograda Momčilo Mirić, koji je bio među onima koji su prisustvovali obeležavanju Dana sećanja na Jadovno 1941., 30. juna skrenuo je pažnju da zaboravljanje žrtve znači njenu ponovnu smrt. "Ili mnogo gore od toga, zaborav žrtve je njeno obesmišljavanje, ukidanje prava na smisao žrtvovanja, poništenje poslednjeg prava žrtve da bude žrtva i da svojim čistim žrtvovanjem porazi nasilje. Zaborav žrtve je pobeda nasilja", poručio je Mirić.
Na današnjoj konferenciji za medije Bastašić se osvrnuo i na hapšenje Daneta Lukajića, člana Udruženja Jadovno odmah po ulasku u Hrvatsku.
"To hapšenje nas je sve iznenadilo, pogotovo nas je iznenadilo da u trenutku kada postoji protokol između Hrvatske, BiH i Srbije o međusobnoj razmeni podataka o procesuiranju osumnjičenih lica, da se odabere trenutak ulaska hodočasnika u Hrvatsku".
On se zapitao zašto se hapšenje nije dogodilo na samom prelazu, već nešto dalje gde je policija presekla put autobusu, upala unutra, izvela troje ljudi, pa onda vratila dvoje, a onda kako je opisao dalji tok događaja Daneta Lukajića sa lisicama na rukama, u marici odvezla u Zagreb.
Kako je naveo, hrvatski mediji su prvo preneli da je Lukajić bio komandant logora na Manjači, što on, kako kaže Bastašić svakako nije bio, a kasnije, iste večeri izvestili da je on vršio zločine kao šef obezbeđenja tog logora.
"Lukajić je bio oficir JNA, a nakon toga oficir vojske Republike Srpske, imao je svoje pretpostavljene, radio ono što mu je naređeno, ali sigurno ništa što se kosi sa ljudskim i moralnim načelima", tvrdi Bastašić.
Lukajić je, rekao je on, s obzirom da je državljanin Srbije i BiH, odredio kao državljanin Srbije, određen mu je advokat po službenoj dužnosti, a porodica je dala punomoćje jednom od najboljih hrvatskih advokata.
Dodao je da se u Udruženju nadaju da će Lukajić uskoro biti pušten na slobodu ili izručen Srbiji.
"On je više puta kao svedok i odbrane i optužbe bio u Haškom tribunalu i svedočio i čudim se da jednog takvog čoveka, koji je bio kooperativan, koji je više puta boravio u Hrvatskoj uhapse, pogotovu na ovaj način i u prilici u kojoj se to desilo", istakao je Bastašić.