Potreban novi objekat za stare u Futogu
Čelnici Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu i Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu predstavili su u velikoj sali Skupštine grada Novog Sada rezultate ovogodišnjeg monitoringa i evaluacije usluga u oblasti socijalne zaštite, tokom koje je učestvovalo devet ustanova i 73 udruženja sa teritorije grada.
Na konferenciji o perspektivama razvoja socijalne zaštite predočene su sve trenutne pojedinačne usluge s ciljem da se u narednom periodu one poboljšaju, kao i da se uvedu novi servisi koji su potrebni građanima.
„U današnje vreme suočavamo se sa brojnim izazovima i prilikama koje društvo pruža tako da usluge socijalne zaštite doživljavaju pravi izazov kada je u pitanju pružanje servisa„, istakla je načelnica Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu Lidija Tomaš. „Analizirali smo potrebe koje su najneophodnije u smislu pružanja usluga, a među njima je i izgradnja novog objekta Prihvatilišta za odrasla i stara lica u Futogu, u okviru Gerontološkog centra „Novi Sad“ smeštajnog kapaciteta za 100 korisnika. Grad Novi Sad planira dalji razvoj Centra za socijalni rad izgradnjom dva nova objekta. U jednom od njih će se pružati usluge socijalne zaštite koje se finansiraju iz buyeta grada, a drugi je namenjen pružanju usluga dnevnog boravka za decu i mlade„.
Ona je dodala da će Centar za socijalni rad sledeće godine pružiti novu uslugu „Porodični kompas” za podršku porodicama prilikom prevencije mogućih poteškoća u roditeljstvu, ali i da se javila potreba za još jednom novom uslugom, a to je rad na prevenciji i korekciji govorno-jezičkih smetnji kod dece ranog uzrasta, koju realizuje Predškolska ustanova „Radosno detinjstvo“. Ukupno 140 studenata sa Medicinskog fakulteta sa Katedre za specijalnu rehabilitaciju i edukaciju će, u saradnji sa logopedima raditi na prevenciji i korekciji govora kod dece.
Direktorka Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu Maja Miljković je zaključila da je nakon sprovedenog monitoringa, pre svega došlo do značajnog poboljšanja rada i usluga koje su podignute na viši nivo.
„Poboljšanje se ogleda u organizacionim strukturama koje danas ustanove i udruženja imaju„, rekla je Miljković. Predmet monitoringa ove godine bile su i tri usluge socijalne zaštite koje su predviđene odlukom Grada Novog Sada, personalna asistencija, stanovanje uz podršku i svratište za mlade. Preporuke za ovu godinu se odnose na načine vođenja evidencije i dokumentacije, kao i promocije programa. Poseban akcent je stavljen na ulaganje u ljudske resurse i neophodnost kontinuirane edukacije stručnih radnika u sistemu socijalne zaštite.
A. Čegar