Porodično nasilje nije samo šamar,već i uskraćivanje novca..
BEOGRAD : Pored fizičkog i seksualnog zlostavljanja, krivičnim delom nasilja u porodici smatra se i uskaćivanje novca ili mogućnosti zapošljavanja ili obrazovanja.
Od početka primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, 1. juna, policija je već izrekla više od 3.000 hitnih mera udaljenja nasilnika iz stana, dok su sudovi odredili produženje te mere u više od 2. 000 slučajeva.
Iako je u samo dva i po meseca od primene ovog zakona veliki broj slučajeva nasilja prijavljen, niz je pitanja građana vezanih za ovaj zakonski propis, pa i šta se sve smatra nasiljem u porodici.
Prema objašnjenju Prvog osnovnog tužilaštva u Beogradu, tim povodom, ekonomsko nasilje predstavlja uskraćivanje ili kontrolu pristupa novcu.
Takođe, ovaj vid nasilja može da se ogleda u tome da nasilnik uskraćuje žrtvi prava na vlasništvo, sprečava joj pristup zaposlenju ili obrazovanju, ili iskazuje direktnu kontrolu njenog "radnog ponašanja i profesionalnih izbora", navodi se u detaljnim odgovorima Tužilaštva za Tanjug.
Što se tiče fizičkog nasilja, prema objašnjenju Tužilaštva, njega predstavlja "upotreba fizičke sile nezavisno od toga da li je došlo do telesne povrede", dok je seksualno nasilje "bilo koji seksualni čin, pokušaj ostvarivanja seksualnog čina, neželjeni seksualni komentar ili predlog koji je usmeren protiv osobe i njene seksualnosti".
Nasilje u porodici može biti izvršeno prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bilo bračnom, vanbračnom ili partnerskom odnosu, odnosno žrtve mogu da budu - suprug/a, vanbračna/i suprug/a, emotivni partner/ka.
Žrtva može da bude i krvni srodnik u pravoj liniji - dete, otac, majka, baba i deda, u pobočnoj liniji do drugog stepena - brat, sestra, ujak, tetka, stric, zatim srodnik po tazbini drugog stepena - tast, tašta, svekar, svekrva, kao i usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj, ili drugo lice da kojim nasilnik živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.