POKRAJINSKA VLADA U OBLAST KULTURE ULAŽE ČETIRI PUTA VIŠE PARA NEGO PRE SEDAM GODINA Obnovljeni domovi kulture u 36 vojvođanskih mesta
Pokrajinska vlada u oblast kulture ulaže četiri puta više nego pre sedam godina, pa je tako budžet za 2016. godinu, nasleđen od prethodne administracije, iznosio 1.700.223.706, a za 2023. godinu bio je 6.502.643.279 dinara, koji je posle rebalansa dostigao cifru od 7.889.892.448 dinara.
Kapitalna ulaganja u kulturu od 2016. do 2023. godine su veća od 10,3 milijardi dinara. Najviše novca je izdvojeno za nastavk i završetk radova na Narodnom muzeju u Subotici za šta je obezbeđeno 1,3 milijarde dinara. U najveće investicije se može ubrajati i rekonstrukcija Muzeja u Kuli za šta je obezbeđeno 140 miliona dinara, u toku je rekonstrukcija adaptacija i dogradnja Etnografskog muzeja u Torku, u opštini Žitište, za šta je obezbeđeno 126,3 miliona dinara, u završnoj fazi je rekonstrukcija i sanacija Vile Helena u Opovu, što je koštalo 84, 3 miliona dinara, a za opremanje Narodnog pozorišta „Sterija” u Vršcu, koje je urađeno 2022. godine, bilo je obezbeđeno 32,6 miliona dinara. Među projektima je i adaptacija Amaterskog pozorišta „Branislav Nušić” i sanacija Muzeja naivne umetnosti „Ilijanum” u Šidu za šta je izdvojeno 15,5 miliona dinara. Opremanje Kulturnog centra u Zrenjaninu, koje je 2022. godine koštalo 33,1 milion dinara, dok je za rekonstrukciju Kulturnog centra u Odžacima, koja je u toku, obezbeđeno 29,6 miliona dinara.
Prema rečima pokrajinske sekretarke za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragane Milošević od 2016. godine za rekonstrukciju, obnovu, opremanje i gradnju domova kulture u Vojvodini uloženo je 1.050.793.062 dinara, a samo u 2023. godini izdvojeno je 538,2 miliona dinara.
- U saradnji s Upravom za kapitalna ulaganja i sekretarijatom za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu i opštinama i gradovima, renovirali smo, rekonstruisali i opremili domove kulture u 36 mesta u Vojvodini - istakala je Dragana Milošević.
Multifunkcionalna bina u Titelu
Za rekonstrukciju i sanaciju Doma kulture u Titelu, koji se prostire na 854 kvadratna metra, iz pokrajinskog budžeta izdvojeno je 179,5 miliona dinara. Projektom su planirani građevinski radovi, rekonstrukcija elektroinstalacija i instalacija grejanja i hlađenja, kao i opremanje objekta. Nakon obnove Dom će imati kapacitet do 400 mesta, sa multifunkcionalnom binom, upravljaće Narodna biblioteka „Stojan Trumić“, jedina ustanova kulture na teritoriji opštine Titel koja u svom sastavu ima jednu od najznačajnijih galerijskih zbirki u našoj zemlji – Spomen-galeriju „Stojan Trumić“ sa fondom od 616 značajnih umetničkih dela.
- Radilo se na brojnim projektima među kojima je Dom kulture u Vrbasu, gde više od 45.000 stanovnika, duže od 30 godina, čeka na pozorišnu dvoranu. U rekonstrukciju Doma kulture u Zmajevu, koji je zatvoren od 2009. godine, ulažemo 48,8 miliona dinara. Obnovljen je Dom kulture u Kucuri, dok je na zgarištu stare zgrade u Ravnom Selu, koji je izgoreo 2016. godine, izgrađen moderan Dom kulture. U rekonstrukciju Doma kulture u Lovćencu uložili smo blizu 140 miliona dinara, čime su stvoreni mnogi bolji uslovi za korišćenje prostora što je dobra vest za brojna kulturnoumetnička društva, folklorne, književne, pozorišne i druge sekcije. Potom za Dom u Adorjanu, u opštini Kanjiža je izdvojeno 19,5 miliona, a u etnografski muzej Rumuna u Torku, u opštini Žitište 126.3 miliona dinara. Za obnovu Doma kulture u Banatskom Karađorđevu, u opštini Žitište obezbeđeno je 21.8 milion dinara, a za Centar za kultupy u Golubincima, u opštini Stara Pazova gotovo 96 miliona dinara. Među bitnim projektima je i obnova rodne kuće pisca, dramaturga, književnog kritičara Borislava Mihajlovića Mihiza u Irigu koja je svečano otvorena 2019. godine, a u čiju obnovu, koja je počela 2015. godine, je Pokrajinska vlada uložila je 11 miliona dinara.
Kako je naglasila Dragana Milošević ovakve investicije su od velikog značaja pošto je dom kulture ključna tačka svakog mesta, središte okupljanja zajednice i predstavlja suštinu kulturnog života. Ukoliko ne postoji, zamire društveni i kulturni život koji je posebno bitan u malim mestima. Osim domova kulture, Pokrajinska vlada je finansirala i vodila računa i o drugim objektima bitnim za kulturni život Vojvodine. Putem konkursa je za sedam godina podržano ukupno 1.827 projekata i programa.
Publika će biti ugošćena nakon 30 godina
Jedan od najznačajnijih projekata su svakako radovi na Domu kulture u Vrbasu čija je izgradnja počela pre 30 godina. Prema planu u narednih godinu i po ili dve Dom će otvoriti svoja vrata za posetioce. Reč je o projektu vrednom gotovo 600 miliona dinara, Pokrajinska vlada je preko Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine do sada izdvojila ukupno 350 miliona dinara. Ukupna neto površina objekta je 3.914 kvadratnih metara, a predviđeni su građevinsko-zanatski radovi, radovi na elektro i termomašinskim instalacijama, protivpožarna zaštita i postavljanje scenske tehnike, kao i parterno uređenje i uređenje zelenih površina.
- Obezbedili smo novac za održavanje 12 manastira, 22 crkve, osam crkvenih ureda, podržali smo 73 crkvene opštine i unapredili smo rad svih ustanova kulture - kazala je Dragana Milošević.
- Znatna ulaganja su bila u Srpsko narodno pozorište, pa je u poslenje tri godine investirano 514,7 miliona dinara. Zamenjena je audio - vizuelna oprema na sceni „Jovan Đorđević”, doj je na sceni „Jovan Đorđević” rekonstruisana rotacija, sanirane je scenska mehaninika i rasveta, rekonstrusan sistem klimatizacije i ventilacije. Za modernizaciju Arhiva Vojvodine izdvojeno je 280 miliona dinara, dok je budžetom za 2024. godinu opredeljeno 120.000.000 dinara za postavljanje sistema klimatizacije i ventilacije, pošto postojeći nije u funkciji decenijama, kao i za postavljanje hidroizolacije u suterenskom prostoru u kom su smešteni depoi.
ustanova kulture (Dragana Milošević)
Znatne sume novca su obezbeđene za tri velika novosadska muzeja koja baštine eksponate s teritorije čitave Vojvodine i imaju bitnu ulogu u promociji istorije i umetnosti. Podrška Muzeju Vojvodine, koji u svom fondu čuva više od 200.000 predmeta i 70.000 publikacija, povećana je dva puta u odnosu na 2016. godinu kada je iznosila 131.336.134 dinara, a u 2023. godini taj iznos je bio 256.543.708 dinara. Osim finansijske podrške, zahvaljujući pomoći Pokrajinske vlade u Muzej Vojvodine je 2022, godine vraćena slika „Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861”, delo Vlaha Bukovca iz 1901. godine, koja je ukradena 1993. godine sa stalne postavke Dvorca u Čelarevu, depandansa Muzeja Vojvodine. U unapređenje rada Muzeja savremene umetnosti u Novom Sadu od 2016. do 2023. godine uloženo je više od 960.000 evra. Tokom 2021. godine je u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine finansirana sanacija suterenskog prostora (depoa) gde su zbog pedesetogodišnjeg nagomilavanja vlage bila ugrožena ne samo umetnička dela već i zdravlje zaposlenih.
Ukupna vrednost investicije iznosila je 31 milion dinara. Ove godine investirano je 63 miliona dinara za rekonstrukciju platoa ispred glavnog ulaza u Muzej, koji nije adaptiran od otvaranja, a u toku je izrada projektno - tehničke dokumentacije za rekonstrukciju čitavog Muzeja.
Jedino profesionalno pozorište u Sremu
Kada je reč o pozorištu „Dobrica Milutinović” u Sremskoj Mitrovici, jedinom profesionalnom pozorištu u Sremu, predviđena je rekonstrukcija pozorišne sale, hola i krova. Nakon saniranja vlage planira se uređenje enterijera po najvišim estetskim i funkcionalnim standardima. Biće postavljen akustični materijal na zidovima i podu pozorišne sale, i ugrađeno moderno ozvučenje i rasveta. U planu je i završetak sanacije sistema grejanja i hlađenja u cilju poboljšanja energetske efikasnosti, kao i na elektroinstalacijama, što će omogućiti upotrebu savremene multimedijalne opreme.
Na stogodišnjicu prisajedinjenja Bačke, Baranje, Banata i Srema Kraljevini Srbiji 2018, godine otvoren je Muzej prisajedinjenja. Za otvaranje je Pokrajinski sekretarijat za kulture i informisanje i saradnju s verskim zajednicama 2017. godine izdvojio je 26.763.558 dinara. Osim toga, uloženo je u Zavod za kulturu manjinskih zajednica., a rekonstruisana je i Gradska biblioteka u Subotici, opremljena rodna kuća Borislava Mihajlovića Mihiza u Irigu i finansirano je arheološko istraživanje i revitalizaciju tvrđave Kupinik.
Silvia Kovač
Foto: Pokrajinska vlada