Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pogledajte koja su slobodna mesta u novosadskim srednjim školama

28.04.2021. 09:57 09:59
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Nakon što dobiju uverenje o položenom završnom ispitu, mali maturanti će počekom jula moći da konkurišu na oko 3.000 raspoloživih mesta u novosadskim srednjim školama i gimnazijama za koja se ne traži testiranje posebnih sklonosti.

Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin” u ponudi ima 17 obrazovnih profila i ukupno 540 mesta: po 15 za elektromontere mreža i postrojenja, električare, montere telekomunikacionih mreža i servisere termičkih i rashladnih uređaja, dok će do 30 đaka primiti u odeljenja elektrotehničara automatike, elektronike, energetike, telekomunikacija, procesnog upravljanja, i isto toliko administratora računarskih mreža, tehničara mehatronike, te elektrotehničara za termičke i rashladne uređaje odnosno elektroniku na vozilima. Najveći broj klupa (po 60) predviđen je za najpopularniji smer – elektrotehničar informacionih tehnologija, jedno više nego lane, kada je za upis bilo potrebno minimalno 91,35 bodova, ali i za odeljenja elektrotehničara multimedija, koji ove godine imaju nastavu samo na srpskom. Promenu beleži i grupa elektrotehničara računara, pa će umesto 60 učenika s nastavom na srpskom imati po 30 đaka u srpskom i mađarskom razredu. 

Od 11 smerova koji postoje u Medicinskoj školi „7. april”, najviši upisni prag predviđen je za medicinske sestre – tehničare, gde će u odeljenjima s nastavom na srpskom jeziku biti primljeno do 90 malih maturanata, dok na po 30 mesta mogu računati u razredima ginekološko-akušerskih sestara, zubnih tehničara, pedijatrijskih sestara – tehničara, fizioterapeutskih tehničara, medicinskih sestara – tehničara (slovački odnosno mađarski jezik), kozmetičkih tehničara, farmaceutskih tehničara, stomatoloških sestara – tehničara i laboratorijskih tehničara.

Poljoprivredna škola sa domom učenika – Futog ove godine nema u ponudi obrazovni profil tehničar poljoprivredne tehnike, kao ni uzgajivača sportskih konja, na koji je lane konkurisao samo jedan svršeni osnovac, ali je zato uvrstila smer tehničar hortikulture, na koji prima 30 đaka. Takođe je povećala broj slobodnih mesta za rukovaoce – mehaničare poljoprivredne tehnike sa 15 na 30, dok je za cvećara upisna kvota porasla sa 12 na 15, za veterinarskog tehničara sa 84 na 90, za zootehničara sa 27 na 30, a za poljoprivrednog tehničara s nastavom srpskom jeziku sa 24 na 30. Na raspolaganju je takođe 15 klupa na smeru poljoprivredni proizvođač i 30 u razredu poljoprivrednih tehničara koji nastavu prate na mađarskom jeziku.

Saobraćajna škola „Pinki” primiće do 90 vozača motornih vozila, 150 tehničara drumskog saobraćaja i po 30 saobraćajno-transportnih tehničara, transportnih komercijalista, nautičkih tehničara – rečni smer, tehničara unutrašnjeg transporta i tehničara PTT saobraćaja, u kojem je lane upisna kvota bila 27.

Srednja mašinska škola uvela je izuzetno tražen smer tehničar grejanja i klimatizacije, na koji se može upisati 30 malih maturanata, te neznatno povećala razrede autolimara (15), bravara – zavarivača (45), instalatera (15) i operatera mašinske obrade (30). Po 30 učenika predviđeno je za profile automehaničar, mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, mašinski tehničar motornih vozila, tehničar za robotiku i tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, a 15 za industrijskog mehaničara.


Dekorater zidnih površina

Među 19 smerova Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn”, jedan je nov u odnosu na prethodnu godinu – dekorater zidnih površina (15), dok se od dualnog profila operater osnovnih građevinskih radova odustalo zbog male zainteresovanosti. Poneko mesto više dobili su budući obućari – 15 (lane 12), galanteristi 15 (12), tehničari za pejzažnu arhitekturu 30 (29), fotografi 30 (27) i tehničari za oblikovanje grafičkih proizvoda 30 (27), dok je kvota najpopularnijeg smera arhitektonski tehničar udvostručena – 60 (30). Za stolare, tapetare – dekoratere i rukovaoce građevinskom mehanizacijom škola je namenila po 15 mesta, dok će do 30 đaka upisati na smer šumarski tehničar, tehničar za oblikovanje nameštaja i enterijera, tehničar štampe, tehničar za grafičku pripremu, tehničar modelar odeće, tehničar dizajna odeće, građevinski tehničar za hidrogradnju, geodetski tehničar – geometar i građevinski tehničar.


Srednja škola „Svetozar Miletić” nudi 11 smerova, a u neke od njih prima nešto više đaka nego prošle godine: trgovac 30 (lane 24), kuvar 30 (24), poslastičar 30 (27), kulinarski tehničar 60 (30), dok će grupu trgovinskih tehničara prepoloviti sa 60 na 30. Ostali obrazovni profili zadržali su staru upisnu kvotu: konobar, finansijski administrator i ugostiteljski tehničar – 30, turističko-hotelijerski tehničar i poslovni administrator – 60, a ekonomski tehničar – 90.

U Tehničkoj školi „Pavle Savić”, svršeni osmaci biraće među 11 obrazovnih profila: pekar (30 mesta), mesar (15), operater u prehrambenoj industriji (15), pedikir i manikir (30), prehrambeni tehničar (30), tehničar za biotehnologiju (30), hemijski laborant (30), tehničar za zaštitu životne sredine (30), tehničar za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju (30), tehničar za preradu nafte i gasa (30) i frizer, gde je broj klupa povećan sa 54 sa 60.

Učenici koji nameravaju da nastave školovanje u Gimnaziji  „Isidora Sekulić”, moći će da biraju između društveno-jezičkog i prirodno-matematičkog smera, koji primaju po 120 đaka. Gimnazija opšteg tipa „Svetozar Marković” primiće 270 đaka za nastavu na srpskom jeziku i 30 đaka za nastavu na mađarskom, „Laza Kostić” 180, dok će se u pet prirodno-matematičkih odeljenja Jovine gimnazije upisati 90 malih maturanata.

Slađana Milačić

Foto: Dnevnik

Piše:
Pošaljite komentar