Погледајте која су слободна места у новосадским средњим школама
НОВИ САД: Након што добију уверење о положеном завршном испиту, мали матуранти ће почеком јула моћи да конкуришу на око 3.000 расположивих места у новосадским средњим школама и гимназијама за која се не тражи тестирање посебних склоности.
Електротехничка школа „Михајло Пупин” у понуди има 17 образовних профила и укупно 540 места: по 15 за електромонтере мрежа и постројења, електричаре, монтере телекомуникационих мрежа и сервисере термичких и расхладних уређаја, док ће до 30 ђака примити у одељења електротехничара аутоматике, електронике, енергетике, телекомуникација, процесног управљања, и исто толико администратора рачунарских мрежа, техничара мехатронике, те електротехничара за термичке и расхладне уређаје односно електронику на возилима. Највећи број клупа (по 60) предвиђен је за најпопуларнији смер – електротехничар информационих технологија, једно више него лане, када је за упис било потребно минимално 91,35 бодова, али и за одељења електротехничара мултимедија, који ове године имају наставу само на српском. Промену бележи и група електротехничара рачунара, па ће уместо 60 ученика с наставом на српском имати по 30 ђака у српском и мађарском разреду.
Од 11 смерова који постоје у Медицинској школи „7. април”, највиши уписни праг предвиђен је за медицинске сестре – техничаре, где ће у одељењима с наставом на српском језику бити примљено до 90 малих матураната, док на по 30 места могу рачунати у разредима гинеколошко-акушерских сестара, зубних техничара, педијатријских сестара – техничара, физиотерапеутских техничара, медицинских сестара – техничара (словачки односно мађарски језик), козметичких техничара, фармацеутских техничара, стоматолошких сестара – техничара и лабораторијских техничара.
Пољопривредна школа са домом ученика – Футог ове године нема у понуди образовни профил техничар пољопривредне технике, као ни узгајивача спортских коња, на који је лане конкурисао само један свршени основац, али је зато уврстила смер техничар хортикултуре, на који прима 30 ђака. Такође је повећала број слободних места за руковаоце – механичаре пољопривредне технике са 15 на 30, док је за цвећара уписна квота порасла са 12 на 15, за ветеринарског техничара са 84 на 90, за зоотехничара са 27 на 30, а за пољопривредног техничара с наставом српском језику са 24 на 30. На располагању је такође 15 клупа на смеру пољопривредни произвођач и 30 у разреду пољопривредних техничара који наставу прате на мађарском језику.
Саобраћајна школа „Пинки” примиће до 90 возача моторних возила, 150 техничара друмског саобраћаја и по 30 саобраћајно-транспортних техничара, транспортних комерцијалиста, наутичких техничара – речни смер, техничара унутрашњег транспорта и техничара ПТТ саобраћаја, у којем је лане уписна квота била 27.
Средња машинска школа увела је изузетно тражен смер техничар грејања и климатизације, на који се може уписати 30 малих матураната, те незнатно повећала разреде аутолимара (15), бравара – заваривача (45), инсталатера (15) и оператера машинске обраде (30). По 30 ученика предвиђено је за профиле аутомеханичар, машински техничар за компјутерско конструисање, машински техничар моторних возила, техничар за роботику и техничар за компјутерско управљање (ЦНЦ) машина, а 15 за индустријског механичара.
Међу 19 смерова Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн”, један је нов у односу на prеthodnu годину – декоратер зидних површина (15), док се од дуалног профила оператер основних грађевинских радова одустало због мале заинтересованости. Понеко место више добили су будући обућари – 15 (лане 12), галантеристи 15 (12), техничари за пејзажну архитектуру 30 (29), фотографи 30 (27) и техничари за обликовање графичких производа 30 (27), док је квота најпопуларнијег смера архитектонски техничар удвостручена – 60 (30). За столаре, тапетаре – декоратере и руковаоце грађевинском механизацијом школа је наменила по 15 места, док ће до 30 ђака уписати на смер шумарски техничар, техничар за обликовање намештаја и ентеријера, техничар штампе, техничар за графичку припрему, техничар моделар одеће, техничар дизајна одеће, грађевински техничар за хидроградњу, геодетски техничар – геометар и грађевински техничар.
Средња школа „Светозар Милетић” нуди 11 смерова, а у неке од њих прима нешто више ђака него прошле године: трговац 30 (лане 24), кувар 30 (24), посластичар 30 (27), кулинарски техничар 60 (30), док ће групу трговинских техничара преполовити са 60 на 30. Остали образовни профили задржали су стару уписну квоту: конобар, финансијски администратор и угоститељски техничар – 30, туристичко-хотелијерски техничар и пословни администратор – 60, а економски техничар – 90.
У Техничкој школи „Павле Савић”, свршени осмаци бираће међу 11 образовних профила: пекар (30 места), месар (15), оператер у прехрамбеној индустрији (15), педикир и маникир (30), прехрамбени техничар (30), техничар за биотехнологију (30), хемијски лаборант (30), техничар за заштиту животне средине (30), техничар за хемијску и фармацеутску технологију (30), техничар за прераду нафте и гаса (30) и фризер, где је број клупа повећан са 54 са 60.
Ученици који намеравају да наставе школовање у Гимназији „Исидора Секулић”, моћи ће да бирају између друштвено-језичког и природно-математичког смера, који примају по 120 ђака. Гимназија општег типа „Светозар Марковић” примиће 270 ђака за наставу на српском језику и 30 ђака за наставу на мађарском, „Лаза Костић” 180, док ће се у пет природно-математичких одељења Јовине гимназије уписати 90 малих матураната.
Слађана Милачић
Фото: Дневник