Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Počinje upis nove generacije prvaka u osnovnim školama

01.04.2019. 09:01 09:08
Piše:
Izvor: Dnevnik (F. Bakić)

U svim osnovnim školama u Srbiji od danas počinje upis nove generacije prvaka, a ove godine to su svi mališani rođeni od 28. februara 2012. do 28. februara 2013. godine, a za prevremeni upis mogu se prijaviti i oni rođena od 1. marta do 1. septembra 2013.godine.

U Ministarstvu prosvete očekuju da će u prvi razred osnovne škole ove godine krenuti nešto više od 67.000 đaka,što je za skoro 1.500 više nego što ih je krenulo lane. Nažalost, u školama u Vojvodini ove godine očekuju manje prvaka nego lane, to jest, u septembru će prvi put u školske klupe sesti oko 16.690 mališana, dok ih je ove školske godine u prvačkim klupama vojvođanskih osnovnih škola bilo 16.954.

Pri upisu deteta u prvi razred i ove godine potrebno je priložiti izvod iz matične knjige rođenih, bez obzira na starost, potvrdu o prebivalištu, dokaz o zdravstvenom pregledu deteta i potvrdu da je ono pohađalo pripremni predškolski program. Izuzetno, deca iz osetljivih društvenih grupa mogu da se upišu u školu i bez ove dokumentacije.

Na upisu zakazuje se i ispitivanje budućeg đaka kod školskog psihologa ili pedagoga, a škola je dužna da obezbedi da to bude na maternjem jeziku deteta ili uz prevodioca koga preporučuje Nacionalni savet nacionalne zajednice, Kod dece s motoričkim i čulnim smetnjama ispitivanje se obavlja oblikom na koji dete može optimalno da odgovori. Ovo ispitivanje ne služi za proveru spemnosti deteta za polazak u školu, nego ujednačavanju odeljenja i polazna je osnova za dalje praćenje napredovanja deteta.

Kako je uvođenje inkluzije u škole donelo obavezu škole da na zahtev roditelja upiše svako dete, bez obzira na eventualne smetnje, već posle ovog ispitivanja škola može da utvrdi da je za određeno dete potrebno doneti individualni obrazovni plan ili da će mu biti potrebna dodatna podrška za obrazovanje, a ako to zahteva finansijska sredstva, upućuje pismeni zahtev izabranom lekaru nadležnog doma zdravlja za procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške koje utvrđuje interesorna komisija

Bez obzira na inkluziju, i dalje postoji i mogućnost upisa u školu za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju. U ove škole mogu, uz saglasnost roditelja, da se upišu deca uz preporuku izabranog lekara nadležnog doma zdravlja, a na osnovu procene potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške učeniku.

Proveri spremnosti za polazak u školu podležu samo deca od šest do šest i po godina koju roditelji žele pre vremena da upišu u školu, jer Zakon to dozvoljava. Ovu proveru radi školski psiholog i posle nje može da preporuči upis deteta u prvi razred ili odlaganje polaska za godinu dana, uz nastavak pohađanja pripremnog predškolskog programa, to jest da dete sačeka svoju generaciju. U ovom drugom slučaju roditelj, odnosno staretelj može da podnese zahtev školskoj komisiji, koju čine psiholog, pedagog, učitelj i pedijatar deteta, za ponovno utvrđivanje spremnosti za upis u školu, a ova komisija posle toga može da ipak odobri upis ili potvrdi njegovo odlaganje za godinu dana.

Zakon kaže i da dete starije od sedam i po godina, koje zbog bolesti ili drugih razloga nije upisano u prvi razred, može da se upiše u prvi ili odgovarajući razred na osnovu prethodne provere znanja.

U mestima u kojima ima više osnovnih škola, svaka ima svoje područje s koga je dužna da upiše svu decu, a ukoliko joj posle ostane još mesta, na zahtev roditelja, može upisati i decu s područja druge škole.

Nažalost, još uvek ima i roditelja koji se moraju primoravati da dete stasalo i upišu u školu. Ministar prosvete Mladen Šarčević nedavno je izjavio da Zakon predviđa novčanu kaznu do 100.000 dinara za roditelja, odnosno staratelja, ako namerno ili bez opravdanih razloga ne upiše dete u osnovnu školu ili ako dete bez opravdanih razloga ne pohađa nastavu u njoj.

Izvod iz matične knjige i dokaz o prebivalištu ipak na papiru?

Mada je Vlada Republike Srbije početkom februara saopštila da će od ove godine upis prvaka roditeljima biti olakšan time što će škole će same pribavljati izvod iz matične knjige rođenih i dokaz o prebivalištu, što je do sada bila obaveza roditelja, škole na svojim sajtovima u uputstvu za roditelje i dalje navode i ova dokumenta kao nešto što su roditelji budućih prvaka u obavezi da donesu. S druge strane, prema Vladi, ova dokumenta će se pribavljati zahvaljujući primeni novog softvera koji je nastao kao rezultat timskog rada Vlade Srbije, odnosno zajedničkog projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva unutrašnjih poslova i Kancelarije za informacione tehnologije i e-Upravu. Ovaj softver će omogućiti da izvod iz matične knjige rođenih i dokaz o prijavi prebivališta budu pribavljani elektronskim putem. U praksi će to izgledati tako što povezivanjem e-Dnevnika s matičnim knjigama i prebivalištem, škole same pribavljaju podatke sadržane u tim dokumentima, a planirano je da se do juna ove godine ista olakšica uvede i za upis učenika u srednje škole.

        D. Devečerski

 

Autor:
Pošaljite komentar