Почиње упис нове генерације првака у основним школама
У свим основним школама у Србији од данас почиње упис нове генерације првака, а ове године то су сви малишани рођени од 28. фебруара 2012. до 28. фебруара 2013. године, а за превремени упис могу се пријавити и они рођена од 1. марта до 1. септембра 2013.године.
У Министарству просвете очекују да ће у први разред основне школе ове године кренути нешто више од 67.000 ђака,што је за скоро 1.500 више него што их је кренуло лане. Нажалост, у школама у Војводини ове године очекују мање првака него лане, то јест, у септембру ће први пут у школске клупе сести око 16.690 малишана, док их је ове школске године у првачким клупама војвођанских основних школа било 16.954.
При упису детета у први разред и ове године потребно је приложити извод из матичне књиге рођених, без обзира на старост, потврду о пребивалишту, доказ о здравственом прегледу детета и потврду да је оно похађало припремни предшколски програм. Изузетно, деца из осетљивих друштвених група могу да се упишу у школу и без ове документације.
На упису заказује се и испитивање будућег ђака код школског психолога или педагога, а школа је дужна да обезбеди да то буде на матерњем језику детета или уз преводиоца кога препоручује Национални савет националне заједнице, Код деце с моторичким и чулним сметњама испитивање се обавља обликом на који дете може оптимално да одговори. Ово испитивање не служи за проверу спемности детета за полазак у школу, него уједначавању одељења и полазна је основа за даље праћење напредовања детета.
Како је увођење инклузије у школе донело обавезу школе да на захтев родитеља упише свако дете, без обзира на евентуалне сметње, већ после овог испитивања школа може да утврди да је за одређено дете потребно донети индивидуални образовни план или да ће му бити потребна додатна подршка за образовање, а ако то захтева финансијска средства, упућује писмени захтев изабраном лекару надлежног дома здравља за процену потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке које утврђује интересорна комисија
Без обзира на инклузију, и даље постоји и могућност уписа у школу за образовање ученика са сметњама у развоју. У ове школе могу, уз сагласност родитеља, да се упишу деца уз препоруку изабраног лекара надлежног дома здравља, а на основу процене потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке ученику.
Провери спремности за полазак у школу подлежу само деца од шест до шест и по година коју родитељи желе пре времена да упишу у школу, јер Закон то дозвољава. Ову проверу ради школски психолог и после ње може да препоручи упис детета у први разред или одлагање поласка за годину дана, уз наставак похађања припремног предшколског програма, то јест да дете сачека своју генерацију. У овом другом случају родитељ, односно старетељ може да поднесе захтев школској комисији, коју чине психолог, педагог, учитељ и педијатар детета, за поновно утврђивање спремности за упис у школу, а ова комисија после тога може да ипак одобри упис или потврди његово одлагање за годину дана.
Закон каже и да дете старије од седам и по година, које због болести или других разлога није уписано у први разред, може да се упише у први или одговарајући разред на основу prеthodnе провере знања.
У местима у којима има више основних школа, свака има своје подручје с кога је дужна да упише сву децу, а уколико јој после остане још места, на захтев родитеља, може уписати и децу с подручја друге школе.
Нажалост, још увек има и родитеља који се морају приморавати да дете стасало и упишу у школу. Министар просвете Младен Шарчевић недавно је изјавио да Закон предвиђа новчану казну до 100.000 динара за родитеља, односно старатеља, ако намерно или без оправданих разлога не упише дете у основну школу или ако дете без оправданих разлога не похађа наставу у њој.
Мада је Влада Републике Србије почетком фебруара саопштила да ће од ове године упис првака родитељима бити олакшан тиме што ће школе ће саме прибављати извод из матичне књиге рођених и доказ о пребивалишту, што је до сада била обавеза родитеља, школе на својим сајтовима у упутству за родитеље и даље наводе и ова документа као нешто што су родитељи будућих првака у обавези да донесу. С друге стране, према Влади, ова документа ће се прибављати захваљујући примени новог софтвера који је настао као резултат тимског рада Владе Србије, односно заједничког пројекта Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства унутрашњих послова и Канцеларије за информационе технологије и е-Управу. Овај софтвер ће омогућити да извод из матичне књиге рођених и доказ о пријави пребивалишта буду прибављани електронским путем. У пракси ће то изгледати тако што повезивањем е-Дневника с матичним књигама и пребивалиштем, школе саме прибављају податке садржане у тим документима, а планирано је да се до јуна ове године иста олакшица уведе и за упис ученика у средње школе.
Д. Девечерски