Počinje jevrejski praznik Hanuka
BEOGRAD: Sa zalaskom sunca večeras počinje Hanuka ili Hag haurim, jevrejski praznik slobode i svetlosti, koji će trajati do 26. decembra.
Rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel objasnio je, gostujući u jutarnjem programu RTS-a, da se Hanuka slavi u znak sećanja na trogodišnji oslobodilački rat, odnosno oslobođenje Jerusalima 165. godine pre nove ere, kada je "ponovo upaljeno kandilo, a idoli izbačeni iz Hrama".
Naglašava da svečanost traje osam dana i za to vreme u jevrejskim porodicama pali se osam sveća na osmokrakom svećnjaku
Asiel ističe da paljenje sveća označava jednu borbu koju su Jevreji u drugom veku pre Nove ere započeli protiv grčke civilizacije.
"Grci su videli da Jevreji crpe snagu iz svog učenja iz Tore i zabranili su proučavanje Tore, da drže Šabat i da se obrezuju i uveli su Kip Boga Zevsa, koji je bio potpuna antiteza politeizmu onog vremena. Grci su pokušali da ih pretope, ali nisu uspeli", rekao je Asiel.
Kako je naveo, jedna mala Judeja uspela je da nadvlada jednu moćnu carevinu i kada su ušli u hram našli su ulje u jednom neotvorenom ćupu i koji je nekim čudom učinio da svećnak koji je bio u hramu gori osam dana.
Vučić čestitao praznik
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas čestitku rabinu Isaku Asielu i svim pripadnicima Jevrejske zajednice u Srbiji, povodom velikog jevrejskog praznika Hanuke.
"Očuvanje slobode i negovanje tradicije i kulture sećanja duboko su utkani u bića jevrejskog i srpskog naroda, čija je bratska povezanost posvedočena nebrojeno puta u istoriji. Ta povezanost karakterisala je naše odnose i u periodima opšteg napretka, ali je bivala najsnažnije izražena naročito u vremenima zajedničkih stradanja u 20. veku.
Želim Vam da i u ovim prazničnim danima sećanje na časnu prošlost naših predaka bude nadahnuće da odlučno istupimo pred svim izazovima, pružajući, kao i uvek u istoriji, dostojan i pravedan odgovor u duhu zajedništva, uvažavanja i pravičnosti.
"Mi od tada slavimo praznik. Osam dana palimo sveće, prvog dana palimo jednu sveću, i svakog dana po jednu sveću. Razlog je što se u svetosti uvek uspinjemo, a nikada ne silazimo. Suština je da jedan mali plamičak može da se razgori u vremenu kada mislite da vas je obuzeo potpuni mrak", objasnio je Asiel.
Napomenuo je da je ovo radostan praznik kada deca svaki dan dobiju po neki mali poklon.
Običaji za ovaj praznik su, kako je rekao rabin, da se jede napravljeno nešto na ulju - krofne ili latkes, jelo od krompira, prenosi RTS.