PISA TEST Ispit u 222 škole od 16. aprila
Najveće međunarodno istraživanje u oblasti obrazovanja, PISA testiranje počinje 16. aprila, a zadatke iz čitalačke, matematičke, naučne i finansijske pismenosti rešavaće oko 8.000 petnaestogodišnjaka iz 222 škole širom Srbije.
Sredstva za PISA testiranje obezbeđuje Ministarstvo prosvete, a realizuje Institut za psihologiju, prenosi RTS.
Navodi se da će rezultati, koji se očekuju krajem 2019. godine, pokazati stepen funkcionalnosti obrazovanja u Srbiji, kao i šta treba promeniti kako bi se postigli željeni standardi.
U prvih deset zemalja sa najboljim rezultatima nalazi se Singapur, Japan i Estonija, a među najlošijima Dominikanska Republika.
- Da li kokoški treba da se daje aspirin - i da li je moguće da čovek odveze auto do prodavnice - samo su neka od pitanja na probnom PISA testu koji su prošle godine imali učenici Medicinske škole na Zvezdari. Uskoro ih očekuje novo testiranje, a utisci sa prošlogodišnjeg su različiti.
Anketirani učenici rekli su da su dobili pitanja iz srpskog jezika i iz finansija, što je zadalo najviše problema.
- Bila su pitanja o Nikoli Tesli i njegovom odrastanju. Zanimljivo pitanje je bilo u vezi mleka, kolika je koncentracija masnih naslaga u mleku - kazao je jedan od učenika.
Drugi učenik ocenio je da „test nije zahtevao puno razmišnjanja“.
Na PISA testiranju učestvuju petnaestogodišnjaci, a u Srbiji su to uglavnom učenici prvog razreda srednje škole.
- Ovo testiranje je dobro za praćenje efikasnosti našeg školskog sistema i ispituje koliko su znanja i veštine koje učenici stiču u školskom sistemu primenjiva u praktičnom životu, odnosno koliko su funkcionalna, što je i osnovni smisao postojanja škole - kaže Jasmina Pavićević, pedagog u Srednjoj medicinskoj školi u Beogradu.
Testiranje neće biti organizovano u svim školama u isto vreme, ali će zadaci biti isti.
- Škole mogu da u ovom periodu od 16. aprila do 28. maja da izaberu datum koji njima najviše odgovara za testiranje, pod uslovom da testitaju sami. Ukoliko im je potrebna pomoć u kompijuterima onda se dogovaramo oko datuma testiranja. Ali načelno škole biraju datume kada će u njihovim školama biti testiranje - kaže Dragica Babić Pavlović, kordinatorka Nacionalnog saveta za praćenje PISA istraživanja.
Prema novom Zakonu škole su u obavezi da učestvuju u međunarodnim istraživanjima.
- Učešće škola, pre svega se misli na srednje škole, u međunarodnim istaraživanjima, obavezno je, da se ne bi desilo da neke škole odbiju učešće, jer za potrebe ovako velikog istraživanja, reprezentativnost uzorka je najbitnija - istakla je Gordana Kosanović iz Ministarstv prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Da podsetimo, PISA je najveće međunarodno skeniranje obrazovnih sistema, zasnovano na testiranju petnaestogodišnjaka svake tri godine. Naša zemlja u ovom testiranju učestvuje od 2001. godine i do sada nije pokazala zavidne rezultate. Postignuća naših učenika su uvek bila ispod proseka, mada je na svakom narednom testiranju ipak zabeležen izvestan, mali, napredak. Nažalost, na poslednjem testiranju 2015, zbog neizmirenih finansijskih obaveza prema PISA timu, petnaestogodišnjaci u Srbiji nisu bili u prilici da znanje stečeno u osnovnoj školi odmere s vršnjacima iz sveta.
D. D.