Peter Tot laureat nagrade "Dr Đorđe Natošević"
Nastavnik grafičarstva u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović” u Novom Sadu Peter Tot ovogodišnju nagradu "Dr Đorđe Natošević" zaslužio je izvanrednim rezultatima u oblasti vaspitno-obrazovnog rada, predanošću i posvećenošću u radu s učenicima, kvalitetnom realizacijom nastave i vannastavnih aktivnosti i izuzetno dobrom saradnjom s roditeljima.
- Ova nagrada za mene je potvrda da je i strčna javnost prepoznala da je ono što radim ispravno i profesionalno i da je to jedan uspešan model inkluzivne nastave-kaže kaže Peret Tot, po obrazovanju grafičar-specijalista štampe. - Pre 28 godina radni vek započeo sam u štampariji, u struci za koju sam se školovao, a od 2001. sam u Školi za osnovno i srednje obrazovanje “Milan Petrović” sa domom učenika nastavnik grafičarstva, a danas i rukovodilac grafičkog studija škole.
Peter Tot je nastavnik praktične nastave u području rada Hemija, nemetali i grafičarstvo u obrazovnim profilima kartonažer, pomoćnik knjigovesca, sitoštampar, knjigovezac, tehničar pripreme grafičke proizvodnje u posebnim programima za učenike s oštećenjem sluha, intelektualnim teškoćama i u redovnim programima. Uz nastavu i učenje, njegov posao je i da pruža podršku učenicima iz društveno osetljivih grupa.
- Kroz čitav svoj rad u prosveti želim da podrška učenicima, koja je ključna reč u inkluziji, bude adekvatna, te da ishodi i kompetencije budu dobri i da znanje koje učenici ovde steknu bude upotrebljivo u njihovom budućem životu - kaže Peter Tot. - Potvrdu da je to što radim dobro dobijam od učenika koji su završili školu i s kojima sam i dalje u kontaktu.
Peteru Totu svakako pomaže i kontinuirano stručno usavršavanje i implementacija stečenih znanja u nastavnu praksu u skladu sa njihovim potrebama.
- Kada planiram nastavne sadržaje tako da koristim savremene informaciono-komunikacione tehnologije, na prvom mestu mi je da u nastavnom procesu uvažavam individualne potrebe učenika i tome prilagodim strategije učenja i zadate nivoe postignuća, uz korišćenje sve raspoložive asistivne tehnologije - kaže Tot. - U našoj školi se svakodnevno realizuje diferencirana nastava, to jest isti obrazovni sadržaj je predstavljen na različite načine i usklađen s individualnim karakteristikama učenika, nekad kao prezentacija, nekad kao audio zapis ili video materijal.
Ovogodišnji laureat osmislio je korišćenje LJR koda kao opcije pristupačnosti, pokrenuo časopis „Grafče“, koji uređuju i rade učenici, nastavni prostor je uređen u skladu s univerzalnim dizajnom, a radni s naranyastim i žutim krugom pomaže održanju pažnje učenika i doprinosi lakšem usvajanju radnih operacija. Za svakog svog đaka nastavnik Tot iznova pronalazi i kreira tehnička rešenja u skladu s individualnim potrebama, te je tako autor niza asistivnih alata za izradu grafičkih proizvoda , koji su učenicima dostupni, ne samo u toku nastave, nego kada to požele.
Da je nastavnički preuzeo poziv grafičara kod Petera Tota potvrđuje i činjenica da je osmislio i od starog nameštaja, zajedno s učenicima, uz pomoć novinske hartije i ostataka materijala napravio moderan grafički studio i kutak za odmor i opuštanje učenika. Autor je i edukativnih filmova po nastavnim temama, kao i elektronskih nastavnih materijala koji su konstantno dostupni na školskom portalu za učenje na daljinu onima koji su odsutni ili na bolničkom ili kućnom lečenju, a takvih u ovoj školi nije malo.
D. Devečerski