Pašalić: Medijske slobode ugrožene, novinari izloženi napadima
BEOGRAD: Profesionalni rad i status novinara urušeni su materijalnim statusom, fizičkim i svakim drugim napadima, ali i govorom mržnje i diskriminatorskom terminologijom, izjavio je povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Pašalić kaže da je takav zaključak sadržan i u izveštaju koji je o radu Zaštitnika dostavio Narodnoj skupštini i predstavio javnosti, te da je u tom izveštaju konstatovao i da su u netolerantnoj atmosferi posebno zabeleženi "vulgarni verbalni napadi na novinarke koje su iznosile kritičke stavove u javnosti i pri tom vređane na najprimitivniji način".
"Zapaljive izjave pospešuju okruženje u kome je moguće ne samo verbalno već i fizički napasti novinare o čemu govore i podaci medijskih udruženja", kaže ombudsman i navodi podatke NUNS-a prema kojima je ove godine bilo 100 napada na novinare, od kojih devet fizičkih.
Novinari i medijski eksperti se slažu u oceni da su medijske slobode u dužem vremenskom periodu ugrožene, o čemu govore i međunarodni izveštaji, podseća Pašalić.
Podseća i da je u javnim nastupima više puta upozorio javnost na gušenje medijskih sloboda i slobode izražavanja i tražio da se odgovorni za pretnje, počinioci nasilja i zastrašivanja novinara privedu pravdi.
"Pored javne osude pozvao sam medijska udruženja i asocijacije da pristupimo izradi medijske platforme na kojoj bi bili zabeleženi svi pritisci na novinare i formiranju jačeg mehanizma zaštite novinara u Srbiji", kazao je Pašalić i ponovio da su nadležni državni organi dužni da zaštite ugrožene novinare i da im obezbede uslove u kojima će profesionalno i bez straha obavljati svoj posao, a one koji ih napadaju privesti pravdi.
To, međutim, kako je ocenio u saopštenju koje je dostavljeno medijima, neće biti moguće dok god se ne reše ubistva novinara na čije se rasvetljavanje čeka decenijama.