PANEL NA FTN-u Industrija 4.0 za hvatanje koraka s razvijenim svetom
Na panelu Industrija 4.0 - Nova industrijalizacija Srbije, održanom na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, predstavnici kompanija imali su priliku da iz prve ruke steknu osnovna znanja o značaju, primeni i dometima tekuće, četvrte industrijske revolucije ili industrije 4.0.
U fokusu je bio njen značaj i mogućnosti koje pruža malim i srednjim organizacijma. Gosti - privrednici, kao i studenti FTN-a, imali su prilku da čuju izlaganja profesora dr Mijodraga Miloševića i prof. dr Dejana Lukića. O Industriji 4.0 i modelu za male i srednje organizacije u Srbiji govorili su profesori dr Vidosav D. Majstorović i dr Radivoje Mitrović, dok je inženjer Robert Klačak iz Fanuc Automation predstavio fabričku automatizaciju za industriju 4.0. Takođe, govorilo se i o Industrijskom internetu stvari (IIoT), senzorskim sistemima kao podršci modelu Industrije 4.0...
- Cilj ovig panela, a ovaj je 16. po redu, jeste da skrenemo pažnju na to da je danas potrebno integrisati, ne samo informacione tehnologije, koje se ubrzano razvijaju, nego i sve druge oblasti vezane za inženjerstvo, kao što su mašinstvo i elektronika – rekao je dr Mijodrag Milošević, profesor sa Departmana za proizvodno mašinstvo na Fakultetu tehničkih nauka Unverziteta u Novom Sadu. - Želimo da poslovne subjekte upoznamo s novim tehnologijama koje se javljaju u industriji i da svima skrenemo pažnju na to da je potrebna nova strategija u industrijalizaciji Srbije. U svetu kažu: inoviraj, digitalizuj, automatizuj, poveži se - ili nestani. Ako ne ulažemo u nove tehnologije i ne pratimo nove trendove, postoji opasnost da nestanemo. To naravno važi i za privredne subjekte, pogotovo one koje se bave proizvodnjom, rade u sklopu industrije. One moraju da ulažu u nove ljude i nove tehnologije.
Po rečima dr Miloševića, koji je jedan od organizatora panela i prezentera koncepcija Industrije 4.0, svi uključeni očekuju strateški pristup industrijalizaciji Srbije, koji će pokazati gde se naša zemlja nalazi kad je razvoj ove grane u pitanju.
- FTN kadrove sprema za nove svetske izazove. Smatramo da je potrebno da imamo natprosečne stručnjake koji će moći da se uhvate u koštac s novim tehnologijama u Industriji 4.0. To su pre svega kibernetsko-fizički sistemi, tehnologije u kojima se odlučivanje s nekog višeg nivoa spušta na niže nivoe proizvodnje, na kom je principu bazirana Industrija 4.0 To su tehnologije digitalizacije, umreževanje, zatim IO (internet stvari) upotreba klaud sistema, takođe i tehnologije velikih podataka tehnologije. Sve su to tehnologije koje se primenjuju u digitalizaciji i totalnom umrežavanju i optimizaciji proizvodnje – objašnjava dr Milošević.
Po rečima dr Dragiše Vilotića, redovnog prfesora FTN-a i prodekana za nastavu, FTN tradicionalno ima jako dobru saradnju s privredom.
- S jedne strane saradnja se odvija kroz posebne projekte, a s druge strane FTN je institucija koja je do sada formirala veliki broj privatnih kompanija, vlasnici tih kompanija su naši nastavnici i saradnici – rekao je dr Vilotić. – Industrija 4.0 bazirana je na klasičnim principima industrije, ali i na digitalizaciji i komunikacijama, i svemu onome što podrazumevaju savremeni trendovi. Mi korak sa svetom možemo da uhvatimo preko Industrije 4.0. Teško je preskočiti tehnološki razvoj, ali preko Industrije 4.0 možemo da uhvatimo bar priključak u tom segmentu. Iako se mnoge otvaraju, nama fale fabrike, danas društva nema bez proizvodnje i industrije.
Vidosava Džagić, pomoćnica direktora Privredne komore Srbije, rekla je da PKS za podsticaj bržem prilagođavanju privrede novom digitalnom okruženju formira Centar za digitalnu transformaciju.
- Naše aktivnsti sastoje se i od podsticanja saradnje tehničkih fakulteta i kompanija, s ciljem da se povežu u pametnu mrežu. Naš prvi korak je da idemo ka deljenju znanja ili transferu znanja, da učimo jedni od drugih. Da vidimo kako da ono što je uradio univerzitet prenesemo u privredu – rekla je Vidosava Džagić. - Sada PKS s Ekonomskim fakultetom iz Beograda realizuje istraživanje na temu Industrije 4.0, koje je deo jednog evropskog istraživanja. U novom globalnom pristupu lancu vrednosti i digitalnom okruženju, u kojem se sve ove promene dešavaju, veoma je važan holistički pristup. Tako, pored tehničkih fakulteta, u ovo uključujemo i ekonomske i fakultete društvenih nauka, koji potpomažu da napravimo društveni okvir u kojeme će se ono što donosi 4. industrijska revolucija mnogo brže implementirati. Moramo da nađemo resurse i obezebedimo njihovu sinergiju, kako bismo premostili ili nadoknadili to što kasnimo.
Tekst i foto: V. Crnjanski