OTVOREN DVODNEVNI NAUČNI SKUP „ZLOČINI U BAČKOJ 1941 – 1944ˮ Sećanje zbog nastradalih predaka i budućih naraštaja
Dvodnevni naučni skup „Zločini u Bačkoj 1941 – 1944ˮ svečano je otvoren u Istorijskom arhivu Grada Novog Sada, a program će danas biti upriličen i u dvorani Svetosavskog doma u Čurugu kada će biti organizovan obilazak mesta stradanja tzv.Topalovog magacina.
Na skupu će interdisciplinarno biti proučeni zločini koji su počinjeni na teritoriji Bačke tokom Drugog svetskog rata, sa posebnim osvrtom na stradanje Srpske pravoslavne crkve.
Oblasti koje su obuhvaćene radom naučnog skupa su istorija, istorija Crkve, teologija, pravo, nauka o književnosti, istorija umetnosti, arhivistika, muzeologija, ali i sve druge srodne i bliske oblasti i naučne discipline koje mogu dati doprinos što širem i sveobuhvatnijem proučavanju pogroma u Bačkoj od 1941. do 1944. godine.
Skup je otvorila pokrajinska sekretarka za kulturu i informisanje Dragana Milošević koja je istakla da su zločini počinjeni tokom Drugog svetkog rata večna tema, jer kako je patrijarh Irinej jednom prilikom rekao: „Hrišćanski je praštati, ali ne zaboravljati, jer je zaborav siguran put da se zločini ponove“.
- To je ključna poruka koja treba da bude poslata sa skupa, kao i zašto je važno neprekidno svedočiti istinu o zločinima koji su zadesili naš i druge narode – rekla je Dragana Milošević. – Važno je da negujemo kulturu sećanja, pre svega zbog svih onih nastradalih predaka, nevinim žrtvama i budućim naraštajima. Ovaj naučni skup, na kom učestvuju eminentni stručnjaci, doneće potvrdu istine onima koji su dali svoje živote, istovremeno podsećajući da javnost da zločini nikada ne mogu i ne smeju da se ponove. Tokom skupa biće postavljena pitanja koja će sigurno baciti novo svetlo na istinu o do tada neviđenom užasu koji se dogodito tokom te četiri ratne godine, a čiji eho upozoravajuće ođekuje i danas. Da će zaista biti tako, garantuje izbor i sveobuhvatnost tema koje će biti obrađene tokom skupa. Samo celovita i neselektivna istina može da zaleči bolne rane tog vremena kojih još ima u pojedinačnom i kolektivnom sećanju.
Sekretarka Milošević je podsetila prisutne na reči patrijarha Irineja koji je govorio da svim crkvama, verama i narodima treba neprekidno slati poruku da nedela poput onih počinjenih u Bačkoj, u ledenim danima 1942. godine, ali i svim godinama Drugog svetkog rata, predstavljaju najveće čovekovo posrnuće. Zbog toga je negovanje kulture sećanja ključna tačka našeg identiteta i naša obaveza prema nevino stradalima i budućim generacijama.
Prema rečima direktora Istorijskog arhiva Grada Novog Sada Petra Đurđeva ponovno razmatranje užasa Drugog svetkog rata je bitno za istoriju iz nekoliko razloga.
- Ova generacija istoričara, prevashodno bazirajući istraživanja na autentičnoj arhivskoj građi, može da ispriča ono što se dešavalo od 1941. do 1944. godine, dajući važnu lekciju budućim generacijama kako bi znali šta se zaista dogodilo u tom periodu – kazao je Đurđev. – Istorija i svakodnevni život nas uče da moramo pričati o žrtvama i dešavanjima tokom Drugog svetskog rata. Zbog toga sam izuzetno zadovoljon odzivom kolega iz zemlje i inostranstva, što znači da ima je tema bila inspirativna i da ih je podstakla na istraživanje. Kroz njihove radove, koji će biti publikovani, uveren sam da ćemo dobiti novi reper u izučavanju događaja između 1941. i 1944. godine, s međunarodnim kvalitetom.
Prof. dr Đura Hardi sa Filozofskog fakulteta univerziteta u Novom Sadu rekao je da će skup dati nove odgovore i pogled na važna i bolna pitanja, kao i da su obrađene malo istraživane teme. Potrebno obelodaniti rezutate skupa kako bi najbitniji zaključci i poruke bile prenesene što većem broju ljudi.
Naučni skup organizuju Pravoslavna eparhija Bačka, Crkvena opština u Čurugu i Centar za istorijska istraživanja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, dok je domaćin Istorijski arhiv Grada Novog Sada.
S. Kovač