Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОТВОРЕН ДВОДНЕВНИ НАУЧНИ СКУП „ЗЛОЧИНИ У БАЧКОЈ 1941 – 1944ˮ Сећање због настрадалих предака и будућих нараштаја

30.09.2023. 14:04 14:11
Пише:
Фото: С. Ковач

Дводневни научни скуп „Злочини у Бачкој 1941 – 1944ˮ свечано је отворен  у Историјском архиву Града Новог Сада, а програм ће данас бити уприличен и у дворани Светосавског дома у Чуругу када ће бити организован обилазак места страдања тзв.Топаловог магацина.

На скупу ће интердисциплинарно бити проучени злочини који су почињени на територији Бачке током Другог светског рата, са посебним освртом на страдање Српске православне цркве.

Области које су обухваћене радом научног скупа су историја, историја Цркве, теологија, право, наука о књижевности, историја уметности, архивистика, музеологија, али и све друге сродне и блиске области и научне дисциплине које могу дати допринос што ширем и свеобухватнијем проучавању погрома у Бачкој од 1941. до 1944. године.

Скуп је отворила покрајинска секретарка за културу и информисање Драгана Милошевић која је истакла да су злочини почињени током Другог светког рата вечна тема, јер како је патријарх Иринеј једном приликом рекао: „Хришћански је праштати, али не заборављати, јер је заборав сигуран пут да се злочини понове“.

- То је кључна порука која треба да буде послата са скупа, као и зашто је важно непрекидно сведочити истину о злочинима који су задесили наш и друге народе – рекла је Драгана Милошевић. – Важно је да негујемо културу сећања, пре свега због свих оних настрадалих предака, невиним жртвама и будућим нараштајима. Овај научни скуп, на ком учествују еминентни стручњаци, донеће потврду истине онима који су дали своје животе, истовремено подсећајући да јавност да злочини никада не могу и не смеју да се понове. Током скупа биће постављена питања која ће сигурно бацити ново светло на истину о до тада невиђеном ужасу који се догодито током те четири ратне године, а чији ехо упозоравајуће ођекује и данас. Да ће заиста бити тако, гарантује избор и свеобухватност тема које ће бити обрађене током скупа. Само целовита и неселективна истина може да залечи болне ране тог времена којих још има у појединачном и колективном сећању.

Секретарка Милошевић је подсетила присутне на речи патријарха Иринеја који је говорио да свим црквама, верама и народима треба непрекидно слати поруку да недела попут оних почињених у Бачкој, у леденим данима 1942. године, али и свим годинама Другог светког рата, представљају највеће човеково посрнуће. Због тога је неговање културе сећања кључна тачка нашег идентитета и наша обавеза према невино страдалима и будућим генерацијама.

Према речима директора Историјског архива Града Новог Сада Петра Ђурђева поновно разматрање ужаса Другог светког рата је битно за историју из неколико разлога.

- Ова генерација историчара, превасходно базирајући истраживања на аутентичној архивској грађи, може да исприча оно што се дешавало од 1941. до 1944. године, дајући важну лекцију будућим генерацијама како би знали шта се заиста догодило у том периоду – казао је Ђурђев. – Историја и свакодневни живот нас уче да морамо причати о жртвама и дешавањима током Другог светског рата. Због тога сам изузетно задовољон одзивом колега из земље и иностранства, што значи да има је тема била инспиративна и да их је подстакла на истраживање. Кроз њихове радове, који ће бити публиковани, уверен сам да ћемо добити нови репер у изучавању догађаја између 1941. и 1944. године, с међународним квалитетом.

Проф. др Ђура Харди са Филозофског факултета универзитета у Новом Саду рекао је да ће скуп дати нове одговоре и поглед на важна и болна питања, као и да су обрађене мало истраживане теме. Потребно обелоданити резутате скупа како би најбитнији закључци и поруке биле пренесене што већем броју људи.

Научни скуп организују Православна епархија Бачка, Црквена општина у Чуругу и Центар за историјска истраживања Филозофског факултета у Новом Саду, док је домаћин Историјски архив Града Новог Сада.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар