Ostalo još 13.000 vaučera za odmor u Srbiji
Mesec dana pre početka zvanične turističke sezone ostalo je nepodeljeno oko 13.000 vaučera od 60.000 koliko je ove godine predviđeno da se podeli domaćim gostima za odmor i oporavak u ovdašnjim banjama, odmaralištima, rehabilitacionim centrima i u kućnoj radinosti.
Vrednost vaučera je 5.000 dinara i može se iskoristiti za smeštaj odnosno prenoćište za odmor ne kraći od pet dana.
Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija do kraja maja stiglo je 46.820 prijave, najviše od penzionera i lica čija primanja ne prelaze 60.000 dinara.
„Pilot projekat započet 2015. pokazao se kao uspešan jer interesovanje za vaučerima raste iz godine u godinu“, kažu u ministarstvu. 2016 je podeljeno 46.000 vaučera, a pre dve godine vaučere je dobilo 14.087 građana. Međutim ta razlika je verovatno tolika jer je 2015. projekat počeo da se realizuje tek u julu, dok su naredne kao i ove godine prijave krenule već u januaru.
Paralelno sa interesovanjem domaćih gostiju i zainteresovanost kod ugostitelja raste, jer svake godine sve je više preduzetnika spremno da ugosti ovdašnje turiste. Trenutno se na spisku ministarstva nalazi više od 730 ugostiteljskih objekta iz svih krajeva Srbije. Na listi su svi rehabilitacioni centri, hoteli u svim banjama, jezerima, sobe i apartmanu u kućnoj radinosti i svih kategorija.
Top destinacije će ove godine biti, sudeći prema dosadašnjim prijavama, Prolom banja, Zlatibor, Lukovska banja i Banja Koviljača. Ove banje su bile najinteresatnije i prošle godine, ali se umesto na Zlatibor više išlo na Kopaonik. Kod nas u Pokrajini, Kanjiža je jedno od omiljenih mesta, ne samo zbog tamošnjeg rehabilitacionog centra, već i zbog toga što je blizu Palić, a u okolini ima i dosta uređenih salaša i nekoliko vinarija.
„Dolazili su nam gosti s vaučerima i u proseku su ostajali sedam do deset dana. Uglavnom su to bili bračni parovi iz Beograda, Smederevske Palanke i niže iz centralne Srbije“, kaže Jelena Mirković, upravnica hotela „Akva panon” iz Kanjiže. „Ljudi nas zovu i raspituju, a kada im potvrdimo da primamo goste s vaučerima prijatno se iznenade. Jer naš hotel ima četiri zvezdice i dva bazena, od kojih je jedan s termalnom vodom“.
Na pitanje koliko vredi vaučer od 5.000 dinara u hotelu visoke kategorije upravnica Mirković kaže da imaju široku lepezu cena, te da se gosti mogu uklopiti, jer dolazi u obzir i plaćanje „malo od vaučera, malo od plate ili penzije, malo na odloženo”. I drugi turistički objekti su cene prilagodili domaćem gostu i osim „Akva panona” postoje i drugi objekti visoke kategorije koji su podržali projekat ministarstva. Prema evidenciji ministarstva turisti u proseku borave od sedam do deset dana te je prošle godine zabeleženo 343.000 noćenja ili osam odsto od ukupnog broja noćenja.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija ove godine je predvidelo 300.000.000 dinara, što je za 70 miliona više nego u 2016. Namera da se pravilno iskoriste domaći kapaciteti i ostvari prihod od turizma, donela je rezultate pa se očekuje da se tim pravcem i dalje ide. Još je rano govoriti kako će dogodine projekat podsticaja razvoja domaćeg turizma izgledati, ali prethodno treba završiti ovu sezonu u kojoj će vaučeri važiti do 15. oktobra.
Zorka Delić