Osnovana Parlamentarna mreža za digitalnu bezbednost
BEOGRAD: Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu za četiri godine od osnivanja primio je 21.304 poziva, izjavila je danas ministarka Tatjana Matić na osnivačkom sastanku Parlamentarne mreže za digitalnu bezbednost, čiji će akcenat u delovanju biti na deci.
"Od svih tih poziva upućenih na telefon 19833 ili preko on lajn platforme Pametno i bezbedno formirano je 4.120 predmeta, a 276 je prosleđeno drugim nadležnim institucijama", rekla je Matić.
Prema njenim rečima, a imajući u vidu da ugrožavanje bezbednosti na internetu ima visestruke implikacije i na socijalno i psihičko zdravlje, bilo je važno da se sve institucije povežu,od ministarstava i tužilaštva za visokoorganizovani kriminal do domova zdravlja.
Nacionalni centar sprovodi i edukaciju i prevenciju i do sada je organizovano 397 predavanja za skoro 15.000 dece, rekla je Matić na osnivačkoj sednici na kojoj je o opasnostima iza digitalne zavese i svemu što se čini da bi se one sprečile i izbegle govorio i predsednik parlamenta Ivica Dačić.
Matić je rekla da je Srbija prema estonskom indeksu informacione bezbednosti na 17. mestu od 160 zemlja, čemu, kako je rekla, doprinosi i Nacionalni CERT, koji se između ostalog bavi prevencijom i zaštitom od bezbednosnih rizika u IKT sistemima.
Predsednica Parlamentarne mreže Katarina Rakić naglasila je da roditelji moraju biti prva linija odbrane dece od opasnosti u digitalnom svetu.
"Možemo doneti najbolji zakon, ali roditelji moraju stajati iza dece, moraju se edukovati o bezbednosti na interentu, posebno imajući u vidu frapantnu činjencu da samo 17 odsto njih ume da prepozna i spreči probem", rekla je Rakić.
Naglasila je da niko ne sme da čeka da se dese posledice, koje mogu biti zastrašujuće, već se mora delovati preventivno što je i jedan od razloga za osnivanje mreže.
Predstavnice UNICEF-a i UNDP u Srbiji Dejana Kostadinova i Fransin Pikap govorile su na skupu o tome da zemlje zapadnog Balkana imaju mali potencijal da se odupru negativnim efektima lažnih vesti i dezinformacija.
Direktorka UNICEF-a je naglašavajuići važnost zaštite dece i mladih u digitalnom okruženju navela da će se uskoro na stolu svake vlade u svetu naći novi dokument u kojem će biti definisano šta znači pravo na privatnost, obrazovanje, igru, nediskriminaciju... i kako delovati da bi se sve to obezbedilo.