OSMORO ORTODONATA BRINE O RAZVOJU VILICA NOVOSADSKE DECE Redovna kontrola mališanima čuva zube
U Domu zdravlja „Novi Sad” radi osmoro ortodonata koji brinu o rastu i razvoju vilice svih Novosađana, koji su u tri velike gradske ambulante.
Načelnica Službe stomatološke zdravstvene zaštite u Domu zdravlja „Novi Sad” dr Sanda Kovač kaže kako je od tih osmoro lekara, jedna koleginica iz ambulante na Novom naselju na održavanju trudnoće, a ostali rade.
- Pored nje, u ovom objektu rade još dva ortodonta, osim njih u objektu „Jovan Jovanović Zmaj” rade tri ortodonta, dok u objektu na Bulevaru Mihajla Pupina rade dva ortodonta. To znači da ih trenutno radi sedam, a prema normativu kadra može da bude ugovoreno ukupno osam specijalista ortopedije vilica – kazala je dr Končar.
Prema njenim rečima, u ortodontskom lečenju nema hitnih stanja, odnosno, to je jedan dugogodišnji proces koji se odvija sve do završetka rasta i razvoja.
- Jako je važno da se pacijenti redovno javljaju kod svog izabranog stomatologa koji će ih u pravom momentu uputiti kod ortodonta na prvi pregled, a to ne znači da će dete odmah i dobiti ortodontski aparat. Prvi pregled mora da bude zakazan u zakonskom roku, a to je u roku od mesec dana – naglasila je dr Končar.
Kako je objasnila, lekar za svakog pacijenta pravi individualni plan terapije koji između ostalog podrazumeva i indikovana vađenja određenih mlečnih zuba kako bi se podstakla pravilna erupcija stalnih zuba, kao i sprovođenje nekih profilaktičkih mera.
- Terapija se nastavlja redovnim kontrolnim pregledima na kojima se prati rast i razvoj vilica, a vremenski interval kada se zakazuje kontrolni pregled je obično onda kada se očekuje neki razvojni pomak. Planirano lečenje ortodontskim aparatom je onda, kada ortodont proceni da će uvođenje aparata dati najveći terapijski efekat – objasnila je dr Končar.
Kako je navela, „Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama i drugim oblicima zdravstvene službe” propisuje uslove u pogledu kadra, opreme, prostora, lekova i tako dalje. To znači da ovaj pravilnik utvrđuje i broj potrebnih zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika za ustanove primarnog, sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene delatnosti, a konkretno njegov član 5. određuje bliže uslove za stomatološku delatnost.
- Što se tiče ortopedije vilica, pravilnik određuje da jedan specijalista ortopedije vilica može da se ugovori na 8.500 dece do 18 godina, tako da je za Dom zdravlja JNovi Sad„ određen normativ kadra od osmoro specijalista ortopedije vilica. Moje lično mišljenje je da specijalista ortopedije vilica treba da bude više, odnosno, da se odredi da na 6.000 ili 6.500 dece bude jedan ortodont, ali o ovim stvarima odlučuju druge institucije. Što se tiče ugovaranja novog lekara koji se prima na zamenu, i tu postoje zakonske odredbe kada to može da se uradi – ispričala je dr Končar i istakla kako pacijenti mogu da se zakažu kod specijaliste ortopedije vilica u navedenim objektima Doma zdravlja „Novi Sad”.
LJ. Petrović