Oprezno s propisivanjem lekova roakutan i sona
Kompanija Roš d.o.o. Beograd, nosilac dozvole za lek “roakutan” (izotretinoin), kapsula, meka i Predstavništvo Belupo, lijekovi i kozmetika d.d, nosilac dozvole za lek “sona” (adapalen), gel i krem, u saradnji s Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije obavestili su javnost i medicinske radnike o potencijalnim problemima kod pojedinih grupa pacijenata koji koriste ove lekove.
Kako se navodi u saopštenju, primena lekova iz grupe grupe retinoida (acitretin, adapalen, alitretinoin, beksaroten, izotretinoin, tazoreten i tretinoin) može izazvati razvoj neuropsihijatrijskih poremećaja, a oralni retinoidi veoma su teratogeni i ne smeju se primenjivati tokom trudnoće. Oralni retinoidi acitretin, alitretinoin i izotretinoin moraju se primenjivati u skladu s uslovima programa za prevenciju trudnoće kod svih žena u reproduktivnom periodu, kažu u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije i dodaju da lekari treba da s pacijentkinjama razovaraju o rizicima lečenja oralnim lekovima koji sadrže retinoide pre nego što im propišu acitretin, alitretinoin i izotretinoin, koristeći revidiran i pojednostavljen edukativni materijal. Topikalni retinoidi su takođe kontraindikovani kod trudnica i žena koje planiraju trudnoću, iz predostrožnosti, navode u ovoj agenciji.
Kod pacijenata koji su lečeni oralnim retinoidima, retko su prijavljeni slučajevi depresije, pogoršanja depresije, anksioznosti i promena raspoloženja. Rezultati istraživanja daju oprečne rezultate, navode u ALIMSu, pa nije moguće utvrditi jasno povećanje rizka od psihijatrijskih poremećaja kod osoba koji uzimaju ove lekove, u odnosu na one koji ih ne uzimaju. Zao se preporučuje da se pacijenti koji uzimaju oralne retinoide upozore na to da može doći do promene raspoloženja ili ponašanja i da oni i članovi njihove porodice obrate pažnju na to i obrate se lekaru ako primete takve promene.
Pratite sve pacijente koji se leče oralnim retinoidima zbog eventualne pojave znakova i simptoma depresije i uputite ih na odgovarajuće lečenje, ako je potrebno. Posebnu pažnju treba obratiti na pacijente sa dijagnostikovanom depresijom.
Lekovi koji sadrže retinoide dostupni su u oblicima za oralnu i primenu na koži, i u širokoj su upotrebi za lečenje različitih oblika akni, teškog hroničnog ekcema na šakama koji ne reaguje na lečenje kortikosteroidima, teških oblika psorijaze i poremećaja keratinizacije. Tretinoin se može koristiti i za lečenje promijelocitne leukemije, dok se beksaroten koristi za lečenje kožnih manifestacija uznapredovalog kutanog T-ćelijskog limfoma.
S obzirom na ciljnu populaciju pacijenata i primenu u onkološkim indikacijama pod nadzorom lekara specijalista u bolničkim uslovima, mere opreza koje se trenutno sprovode zta beksaroten i oralni tretinoin sasvim su odgovarajuće, te za njih nije potrebno primeniti program za prevenciju trudnoće. Procena je obuhvatila i dostupne podatke o bezbednosti retinoida koji se nanose na kožu (adalpen, alitretinoin, izotretinoin, tazaroten i tretinoin) tokom trudnoće. Podaci su pokazali da je sistemska ilzloženost nakon topikalne primene zanemarljiva i da nije verovatno da će ti lekovi uzrokovati neželjene ishode za plod. Ipak, kao mera predostrožnosti, primena topikalnih proizvoda retinoida kontraindikovana je u trudnoći i kod žena koje planiraju trudnoću.
I. Vujanov