Od malignih bolesti svake godine oboli 10.000 Vojvođana
- Godišnje u Vojvodini od malignih bolesti oboli 5.380 muškaraca i 4.870 žena, što je više od 10.000 novoobolelih, a umre 3.370 muškaraca i 2.520 žena.
Po učestalosti obolevanja i po smrtnosti u Vojvodini kod žena je najčešći karcinom dojke, a kod muškaraca rak pluća. Rak dojke čini četvrtinu odukupnog broja obolelih žena od malignih bolesti - kaže pomoćnica direktora Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici zadužena za medicinsku delatnost, strateška pitanja i razvoj profesorka dr Jasna Trifunović.
Svetski dan borbe protiv raka obeležava se danas, a procenjuje se da u svetu trenuto ima oko 17 miliona ljudi ima neku malignu bolest. Najčešći karcinom kod žena je rak dojke, dok je kod muškaraca to rak pluća, koji je i najčešći uzrok smrti kod bolesnika oba pola. Maligne bolesti su globalni problem i po smrtnosti nalaze se odmah iza kardiovaskularnih bolesti.
Šanse za izlečenje su veće kada se bolest otkrije u ranoj fazi i zato je važna rana dijagnostika i skrininig, jer to smanjuje smrtnost. Dr Trifunović kaže da se kod nas karcinom dojke otkriva u uznapredovalom stadijumu, što ograničava lečenje i terapijske mogućnosti, a rano otkrivanje bolesti daje dugotrajno preživljavanje u više od 80 odsto slučajeva.
- Radila sam u bolnici i išla sam na redovne kontrole. U penziju sam otišla 2017. godine, a u januaru 2018. godine su mi otkrili da imam rak. Ništa nisam napipala, ali sam radila ultrazvuk i mamografiju, te je tako bolest otkrivena. Prošla sam operaciju i hemiotrapiju, a na zračenju sam od 18. decembra i očekujem da ću sutra da idem kući - ispričala nam je Nada Arsić (63) iz Kikinde koja se leči u Institutu za onkologiju Vojvodine i poručila svim ženama da redovno idu na kontrole, da im preventivni pregledi budu prioritet i da misle na sebe.
Rak dojke je najčešći kod žena, a po učestalosti nakon njega su karcinomi debelog creva, pluća, materice i grlića materice. Dr Trifunović kaže kako ovi karcinomi čine 55 odsto svih novootkrivenih karcinoma kod žena.
Dr Trifunović kaže kako se dešava da žene i kada napipaju promene u dojci, ne odlaze kod lekara, već beže od problema i čekaju.
- Rak dojke je vodeći uzrok smrti kod žena koje imaju od 25 do 44 godine. Zato je jako važno da se na vreme ide na kontrole i radi skrining - upozorava dr Trifunović.
- Rak dojke je načešća maligna bolest kod žena u čak 150 zemalja sveta, a u 30 država najčešći je rak grlića materice. Značajno je što je poslednjih decenija, a naročito u poslednjih deset godina, došlo do napretka u lečenju svih karcinoma, te je stoga u svetu opala smrtnost od ovih bolesti. To je postignuto zahvaljujući ranoj dijagnostici, skriningu, prevenciji, hirurgiji, sistemskoj i radioterapiji, kao i inovativnim lekovima - navodi profesorka Trifunović.
Prema njenim rečima, skoro polovina karcinoma može da se prevenira ukoliko se jede hrana koja nije bogata mastima i holesterolom, jer gojazne osobe imaju veći rizik za nastanak malignih bolesti, ako se ostavi pušenje, uključi fizička aktivnost, izbegava sunčanje, a naglašava i da su solarijumi zabranjeni svuda u svetu.
Inovativni lekovi su značajno produžili životni vek pacijenata, a dr Trifunović ističe da su i u Institutu, kao i u celoj Srbiji, takođe uvedeni novi lekovi.
- Najnoviji lek koji smo dobili je za rak dojke i to i za metastatski i za lokalno uznapredovali, za određene vrste karcinoma. Ovaj lek se daje za metastatski HER 2 pozitivni karcinom dojke i on produžava preživljavanje do pet godina, a daje se zajedno sa herceptinom i sa hemioterapijom, dok je ranije maksimalno preživljavanje bilo do tri i po godine. Imamo i još jedan lek za karcinom dojke HER 2 pozitivan, koji se daje u drugoj terapijskoj liniji - otkriva dr Trifunović.
Osim ovih lekova, ranije su uvedeni inovativni lekovi za karcinome prostate, melanom, hepatocelularni karcinom jetre, za karcinom bubrega i limfome. Profesorka Trifunović objašnjava kako su to lekovi čiju upotrebu odbrava komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
LJ. Petrović