Obnova Betanije: Samo najbolje za bebe i majke
NOVI SAD: Novosadsko porodilište će u septembru renovirati 16 bolesničkih soba i osam kupatila u “bebi frendli” odeljenju, što je druga faza velike obnove Klinike za ginekologiju i akušerstvo, započete prošle godine.
Pokrajinska vlada odobrila je 15 miliona dinara za ove radove, a tender je raspisan i trebalo bi da bude završen do polovine meseca.
“Dobili smo 15 miliona dinara i renoviraćemo 16 soba i osam kupatila, kao i kompletnu vodovodnu instalaciju. Do kraja septembra trebalo bi da bude kompletno renovirano odeljenje gde leže mame i bebe, odnosno “bebi frendli” odeljenje“, kaže za “Dnevnik” upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine profesor dr Tihomir Vejnović i dodaje kako su u prvoj fazi renovirane 24 sobe i 12 kupatila.
Završetkom ovih radova u takozvanom “S2” objektu, na prizemlju i prvom spratu zgrade, biće sređen kompletan prostor u kojem boravi oko 60 prirodno porođenih žena, ali to nije kraj planiranih radova u novosadskom porodilištu.
Prošle godine u Betaniji je bilo 6.506 porođaja, od čega su u 157 slučajeva rođeni blizanci, a u devet slučajeva trojke. Kod bezmalo trećina porođaja, 2.123, urađen je carski rez, a analgeziju, odnosno epidural, dobilo je 819 porodilja.
“Naredne godine ćemo obnoviti odeljenje carskih rezova i intenzivne nege, što znači da ćemo srediti još 14 soba. Time će biti obnovljen prostor u kojem je ukupno 100 postelja”, najavio je dr Vejnović i podsetio na to da je prošle godine sređeno osam soba, kao i dve operacione sale i četiri kupatila.
Da podsetimo, u drugoj polovini prošle godine obnovljena je trećina bolesničkih soba i toaleta Zavoda za perinatologiju, saniran je Zavod za ginekologiju, poznat kao “baraka”. Pored građevinskih radova, lane je obnovljen i aktiviran rad Poliklinike, zaživeo je projekat “Bebo, dobrodošla na svet” elektronskih prijava rođenja i postavljen sistem audio-video komunikacije porodilja sa familijom.
Na četiri punkta, u bebi-frendli programu i porodilištu, kao i na glavnom ulazu u zgradu, postavljena je oprema za audio-vizuelni kontakt porodilja sa porodicom. Nisu moguće posete porodiljama, niti prisustvo očeva na porođaju i stoga je ovakav sistem komunikacije dobar, jer porodica može da vidi i mamu i bebu. Kada neko želi da se čuje i vidi sa porodiljom, sestre na informacijama pozivaju pacijentkinju, koja u pratnji sestre i sa bebom dolazi do pulta na svom odeljenju i razgovara sa familijom.
Potpuno je obnovljen Zavod za ginekologiju, odnosno “baraka” kako su ovaj deo Klinike zvali pacijenti. Kako je ranije rekao dr Vejnović, potpuno je sređeno više od 1.000 kvadratnih metara, značajno su unapređeni uslovi boravka pacijentkinja, kao i uslovi za rad zaposlenih. Sređeni su podovi, zidovi, vrata, stolarija, sve je okrečeno.
“Tu se izvodi više od hiljadu malih intervencija godišnje, a uslovi su bili neadekvatni. Oformljene su dve ambulante, promenjeno mesto hitnog prijema pacijentkinja i obezbeđen veći broj kreveta za njih“, naveo je tada Vejnović i napomenuo da je po prvi put napravljena i trpezarija, te sada žene više ne moraju da jedu na krevetima.
LJ. Petrović
Foto: S. Šušnjević