Obeleženo 40 godina postojanja Instituta “Dedinje“
Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje obeležio je juče 40 godina postojanja. Kako je rečeno na ceremoniji, ovo je jedna od vodećih srpskih zdravstvenih ustanova, koja u Srbiji i na Balkanu pruža zdravstvene usluge iz domena kardiologije, kardiohirurgije, vaskularne hirurgije, transplatacije.
Proslavi 40 godina od osnivanja “Dedinja“ prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, patrijarh Irinej, kao i predsednici parlamenata Srbije i Republike Srpske, Maja Gojković i Nedeljko Čubrilović. Direktor Instituta Milovan Bojić dobio je povelju za životno delo.
Zahvaljujući se na visokom priznanju, Bojić je istakao da je srećan svaki čovek kome se ukaže čast i prilika da bude na čelu ovakve ustanove, koja ostvaruje uspehe od 1977. do danas.
„Četrdeset godina vrhunski lekari u ovoj ustanovi oplemenjuju medicinu i rade za naše pacijente i našu zemlju. Stvorili smo nešto veliko i trajno, a naša budućnost ogleda se pre svega u izgradnji nove zgrade “Dedinje 2” i preimenovanje u nacionalni institut za srce i krvne sudove Srbije“, rekao je Bojić, pohvalivši napore Vlade da revitalizuje i uzdigne zdravstveni sektor i istakavši činjenicu da se danas u zdravstvo ulaže više nego u poslednjih 50 godina.
Kako je rekao, poslednjih stotinu dana na Institutu “Dedinje” u kliničku praksu uvedeno je pet novih procedura, od kojih je ugradnja totalnog veštačkog srca prva u regionu.
Vučić: Verujem u “Dedinje 2”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je mogućnost izgradnje “Dedinja 2” i istakao da će država nastaviti da ulaže u zdravstvo, na temelju dobrog stanja javnih finansija.
„ Ne želim danas da obećam nešto što ne možemo da uradimo, ali verujem da ćemo imati snage da uđemo u izgradnju “Dedinja 2” - rekao je predsednik Srbije novinarima, nakon svečanosti obeležavanja godišnjice Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon svečanosti obeležavanja godišnjice Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, rekao je novinarima da je shvatio koji su zadaci države u toj oblasti zdravstva i da treba da se u ovu oblast još više ulaže. Kako je primetio, tome u prilog ide i činjenica da je u januaru ostvaren suficit 22,1 milijarde umesto predviđenih 13 milijardi, te da je čak i deo povraćaja PDV-a koji je trebalo da bude vraćen u februar, vraćen u januaru.
“Javne finansije stoje, ne samo i dalje dobro, već i još bolje i verujem da ćemo imati dovoljno mogućnosti da ulažemo u zdravstvo, da pomažemo deci, starima, bolesnima - poručio je predsednik. - Guraćemo koliko možemo, samo se nadamo da neće dolaziti zahtevi sa svih strana da uradimo sve što u prethodnih 50 godina nije dotaknuto i da baš sve mora da padne u narednih godinu, dve ili tri“, dodao je Vučić.
LJ. P.