Обележено 40 година постојања Института “Дедиње“
Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње обележио је јуче 40 година постојања. Како је речено на церемонији, ово је једна од водећих српских здравствених установа, која у Србији и на Балкану пружа здравствене услуге из домена кардиологије, кардиохирургије, васкуларне хирургије, трансплатације.
Прослави 40 година од оснивања “Дедиња“ присуствовали су председник Србије Александар Вучић, председник Републике Српске Милорад Додик, патријарх Иринеј, као и председници парламената Србије и Републике Српске, Маја Гојковић и Недељко Чубриловић. Директор Института Милован Бојић добио је повељу за животно дело.
Захваљујући се на високом признању, Бојић је истакао да је срећан сваки човек коме се укаже част и прилика да буде на челу овакве установе, која остварује успехе од 1977. до данас.
„Четрдесет година врхунски лекари у овој установи оплемењују медицину и раде за наше пацијенте и нашу земљу. Створили смо нешто велико и трајно, а наша будућност огледа се пре свега у изградњи нове зграде “Дедиње 2” и преименовање у национални институт за срце и крвне судове Србије“, рекао је Бојић, похваливши напоре Владе да ревитализује и уздигне здравствени сектор и истакавши чињеницу да се данас у здравство улаже више него у последњих 50 година.
Како је рекао, последњих стотину дана на Институту “Дедиње” у клиничку праксу уведено је пет нових процедура, од којих је уградња тоталног вештачког срца прва у региону.
Вучић: Верујем у “Дедиње 2”
Председник Србије Александар Вучић најавио је могућност изградње “Дедиња 2” и истакао да ће држава наставити да улаже у здравство, на темељу доброг стања јавних финансија.
„ Не желим данас да обећам нешто што не можемо да урадимо, али верујем да ћемо имати снаге да уђемо у изградњу “Дедиња 2” - рекао је председник Србије новинарима, након свечаности обележавања годишњице Института за кардиоваскуларне болести Дедиње.
Председник Србије Александар Вучић након свечаности обележавања годишњице Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, рекао је новинарима да је схватио који су задаци државе у тој области здравства и да треба да се у ову област још више улаже. Како је приметио, томе у прилог иде и чињеница да је у јануару остварен суфицит 22,1 милијарде уместо предвиђених 13 милијарди, те да је чак и део повраћаја ПДВ-а који је требало да буде враћен у фебруар, враћен у јануару.
“Јавне финансије стоје, не само и даље добро, већ и још боље и верујем да ћемо имати довољно могућности да улажемо у здравство, да помажемо деци, старима, болеснима - поручио је председник. - Гураћемо колико можемо, само се надамо да неће долазити захтеви са свих страна да урадимо све што у prеthodnih 50 година није дотакнуто и да баш све мора да падне у наредних годину, две или три“, додао је Вучић.
Љ. П.